Te akcje mogą zdrożeć o 30 proc.

opublikowano: 16-12-2015, 13:00

Analitycy dwóch biur maklerskich prognozują 30-procentowy wzrost cen akcji Rafako.

Zależny od znajdującego się w upadłości układowej PBG wykonawca bloków energetycznych i producent kotłów zainteresował analityków DM Banku Ochrony Środowiska i Trigon DM. Konkluzja z raportów sprzed kilku dni jest podobna. Jedną akcję wycenili – odpowiednio – na 10,10 i 9,30 zł. Rekomendacje wydano przy cenie poniżej 7 zł, ale nawet przy obecnym kursie oznacza to ponad 30 proc. potencjał wzrostu.

- W sierpniu 2015 z emisji akcji spółka zdobyła w sumie 89,2mln zł netto. Od tego czasu firma przekracza nasze założenia dotyczące marża i spełnia oczekiwania dotyczące wartości pozyskanych zamówień.  We wrześniu 2015 bez dalszych opóźnień przegłosowany został układ wierzycieli PBG w wyniku czego pośrednią kontrolę nad Rafako uzyskali inwestorzy finansowi, a spółka po zatwierdzeniu układu przez sąd odzyska zdolność negocjacyjną jeżeli chodzi bezwarunkowe linie gwarancyjne – tłumaczy Krzysztof  Kubiszewski, analityk Trigonu DM.

Podobną opinię mają Michał Stalmach i Wojciech Romanowski z DM BOŚ. Specjaliści przyznają, że niektórzy inwestorzy mogą być zaniepokojeni sytuacją PBG, ale twierdzą, że nie wpływa ona na Rafako, a rating kredytowy tej ostatniej będzie się poprawiał. Ich zdaniem, w 2017 r. zysk netto Rafako przekroczy 100 mln zł, wobec niecałych 35 mln zł w 2015 r. Analityk Trigonu DM zakłada, że zysk spółki w 2017 r. wyniesie 97 mln zł, aw 2015 r. 33 mln zł. Analitycy podkreślają przy tym, że poprawa sytuacji spółki nie będzie wyłącznie efektem umowy na budowę bloku w Jaworznie. Wierzą, że spółka może zdobyć kontrakty o wartości 3 mld zł. Analityk Trigonu DM zakłada na lata 2015, 2016 i 2017 pozyskiwanie - odpowiednio  - 400, 720 i 820 mln zł nowych kontraktów. Wśród potencjalnych nowych zamówień Rafako analitycy DM BOŚ wymieniają prace w zakładach energetycznych na warszawskim Żeraniu, w Ostrołęce, Łagiszach, Koninie i nowe zamówienie dotyczące dostosowania instalacji do konkluzji BAT w Jaworznie. 

- Generalnie nowe stanowisko rządu dotyczące inwestycji konwencjonalnych jest pozytywne dla spółki. Wierzymy że wdrożenie BAT może generować nawet 7 mld zł inwestycji na rynku lokalnym – twierdzą analitycy DM BOŚ.

Przedstawiciele obu brokerów dość optymistycznie patrzą na perspektywę wypłaty dywidend przez spółkę. Do czasu zakończeni prac w Jaworznie jest to uwarunkowane zgodą banków.

- Szacujemy, że spółka odłoży w kolejnych trzech latach znaczną ilość gotówki i zakładamy, że banki zgodzą się na wypłatę 20 proc. zysku netto od 2017 r. – zakłada Krzysztof Kubiszewski.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane