“To depresja”

MD, nyt.com
opublikowano: 12-12-2011, 10:42

Czas zacząć określić obecną sytuację po imieniu: to depresja, pisze noblista Paul Krugman.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Amerykański ekonomista przyznaje, że nie mamy do czynienia z powtórką Wielkiej Depresji, ale to żadne pocieszenie.

- Bezrobocie zarówno w Ameryce jak i Europie jest katastrofalnie wysokie. Liderzy i instytucje są coraz bardziej zdyskredytowani. Demokratyczne wartości znalazły się pod presją – pisze Krugman w poniedziałkowym The New York Times.

Jego zdaniem, żądanie w Europie coraz większych oszczędności i wyrzeczeń, bez działań wspierających wzrost, powodują podwójne zniszczenia. 

- Recesja obejmująca całą Europę wygląda obecnie na prawdopodobną nawet jeśli zostanie zlikwidowane zagrożenie kryzysem finansowym – twierdzi Krugman.

Jego zdaniem, w sferze politycznej widać wzrost aktywności prawicowego populizmu i tendencji do powrotu autorytaryzmu. Przykładem, według Krugmana, są Węgry. 

Amerykański ekonomista apeluje do europejskich przywódców aby „przemyśleli swoją błędną politykę gospodarczą”.

- Jeśli tego nie zrobią, odwrót od demokracji pogłębi się i rozpad strefy euro może być ich najmniejszym zmartwieniem – pisze Krugman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, nyt.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / “To depresja”