To musisz wiedzieć dziś rano 19 IX 2019

opublikowano: 19-09-2019, 08:04

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

 1. Fed zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę drugi raz w tym roku, ale jego członkowie są podzieleni co do potrzeby dalszego luzowania, co już jest dla inwestorów lekkim rozczarowaniem. Najbardziej rozczarowany jest oczywiście prezydent Donald Trump, czemu dał wyraz na Twitterze. - Jay Powell i Rezerwa Federalna znów zawiedli – napisał na Twitterze. - Bez odwagi, bez sensu, bez wizji! Straszna komunikacja! - dodał. Rynki akcji koniec końców poszły jednak w górę, bo cieszą się z dostarczania płynności przez Fed, nawet jeśli nie jest to klasyczne QE, a ponadto wierzą w jeszcze jedną obniżkę stóp w tym roku.

2. O ile Fed liczy się ze zdaniem rynków, o tyle w Polsce politycy zgodnym chórem mówią, że polityka gospodarcza rządu jest ważniejsza niż zyski (czytaj: interesy mniejszościowych akcjonariuszy). Dali temu wyraz w teście preferencji wyborczych „Pulsu Biznesu”, a wcześniej potwierdzili licznymi posunięciami, dołującymi GPWo czym pisze Krzysztof Kolany w artykule „Prymat polityki nad giełdą”.

3. Giełdy nie muszą jednak niszczyć politycy, bo „samozaorania” dokonują niektórzy emitenci – jak Progres Investment. Prokuratura twierdzi, że zarząd tej spółki działał jak zorganizowana grupa przestępcza, która bezprawnie przejęła majątek kilku klientów wart ponad 100 mln zł  Więcej…

4. Z giełdy płyną jednak czasem dobre informacje – jak ta z Agory, która przejmuje całość Radia Zet i nie musi przy tym rezygnować z dywidendy. Więcej…

5. Tymczasem Boryszew czeka pracowity koniec roku. Ma zakończyć „przegląd opcji strategicznych” i zdecydować o inwestycjach w Chinach i Rosji. Więcej…

6. Wielton, który wczoraj opublikował wyniki, dostrzega już lekkie ochłodzenie koniunktury w Polsce i w Niemczech. Więcej…

7. Na rynku nieruchomości intrygujący rozdźwięk między oczekiwaniami sprzedających a kupujących. W przeszłości był to sygnał gwałtownego przyspieszenia hossy. Jak będzie tym razem?

8. "Parkiet" spekuluje, że fundusz zainteresowany Idea Bankiem to AnaCap, a poszlaka ma być pozyskanie przez niego 1 mld EUR i fakt, że jest akcjonariusze Nest Banku.

9 KNF poszerzyła przedmiot postępowania administracyjnego wobec Altus TFI, ale oznacza to zapewne tyle, że jeszcze trochę czasu minie, zanim TFI znajdzie się na długiej liście „Ukaranych za Getback”.

10. Wikana ogłosiła ofertę zakupu akcji , natomiast Ambra chce dystrybuować gotówkę w klasyczny, dywidendowy sposób.

Kalendarium wydarzeń w spółkach sprawdź na Bankier.pl

Historia

80 lat temu miał miejsce triumfalny wjazd Adolfa Hitlera do Wolnego Miasta Gdańska, które stało się 8 października 1939 r., wbrew prawu międzynarodowemu, częścią prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie III Rzeszy.

79 lat temu w czasie wielkiej obławy w Warszawie Niemcy aresztowali ponad 2 tys. mężczyzn; był wśród nich rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się zatrzymać, by dotrzeć do KL Auschwitz w celu zebrania informacji na temat obozu i utworzenia w nim organizacji konspiracyjnej.

 

66 lat temu w Bydgoszczy urodziła się Grażyna Szapołowska, aktorka, przez wiele lat związana z Teatrem Narodowym w Warszawie; znana z ról w filmach "Lata dwudzieste, lata trzydzieste", "Krótki film o miłości", "Kroniki domowe", "Pan Tadeusz".

 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu