To musisz wiedzieć dziś rano 7 IX 2017

opublikowano: 07-09-2017, 07:29
aktualizacja: 07-09-2017, 07:31

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Dziś po południu inwestorzy ponownie będą mogli przekonać się, że na rynkach niewiele jest sygnałów istotniejszych od mowy (lub milczenia) bankierów centralnych. Wszystkie oczy zwrócone będą na prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghiego, który w ostatnich miesiącach zaliczał wpadki w komunikacji z rynkiem. Więcej…

Zobacz ranking kont oszczędnościowych na Bankier.pl>>

Ze spółek i o spółkach

Kruk. Czołowy windykator zbijał kokosy, płacąc podatki, o jakich liderzy bankowości i ubezpieczeń mogli pomarzyć. Ale sam przyznaje, że tak już nie będzie. Ma też kontrolę skarbową Więcej…

Play. Biura maklerskie prześcigają się w zaleceniach kupna akcji Playa. Wszyscy oczekują wzrostu biznesu, choć problemem może być UPC. Więcej…

CCC. Spółka w trybie subskrypcji prywatnej chce sprzedać 2 mln akcji. Po cenie rynkowej ich wartość to 580 mln zł. Więcej…

CD Projekt. Wyniki CD Projektu ponownie okazały się lepsze od oczekiwań analityków. Czwartkowa sesja zapowiada się ciekawe, bowiem ostatnio akcje producenta gier o Wiedźminie wyraźnie taniały. Więcej…

PGE. PGE podpisało list intencyjny zakładami H Cegielski ws. wyprodukowania publicznych ładowarek do pojazdów elektrycznych. Więcej…

Spółki przemysłowe. Polskie spółki przemysłowe zanotowały słabe wyniki finansowe za drugi kwartał 2017 r., uważa Jakub Szkopek, analityk mBanku. Specjalista wskazuje jednak te, które są atrakcyjnie wyceniane. Więcej…

Dom Development. Kupno akcji Dom Development zaleca Bank Zachodni WBK, wyceniając jeden walor na 94,5 zł. Więcej…

Śląskie Kamienice. Spółka zadebiutuje dziś na NewConnect. Więcej…

Wczoraj na rynkach

Polska – WIG20 na minusie, spory spadek Kruka

USA – Zwyżki po porozumieniu ws. limitu długu

Kalendarium

Zobacz, które spółki publikują dziś wyniki finansowe>>

CCC – Dzień ustalenia prawa do dywidendy w wysokości 2,59 zł na akcję.

Kęty – Wypłata pierwszej raty dywidendy w wysokości 8 zł na akcję.

INFOSYS NWZA ws. zmiany statutu.

GROCLIN NWZA ws. zmiany statutu.

ELKOP Wznowienie obrotu akcjami spółki po zmianie ich wartości nominalnej.

PIXEL WZA

Makro

08:00 Niemcy: Produkcja przemysłowa Okres: lipiec. Poprzednia wartość: -1,1% mdm oraz -3,4% rdr.

13:45 Strefa Euro: Decyzja ws. stóp procentowych Okres: wrzesień. Oczekiwania: bez zmian.

14:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 236 tys.

14:30 Strefa Euro: Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB Okres: wrzesień.

14:30 Stany Zjednoczone: Wydajność pracy, fin. Okres: II kwartał. Poprzednia wartość: 0,1% kdk. Prognoza: 0,9% kdk.

14:30 Stany Zjednoczone: Jednostkowe koszty pracy, fin. Okres: II kwartał. Poprzednia wartość: 5,4% kdk. Prognoza: 0,6% kdk.

W Polsce i na świecie

Premier Beata Szydło spotka się dziś o godz. 10.00 z ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej w ramach dorocznej narady ambasadorów. Przewidziano wystąpienie premier.

Dziś na posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Zdrowia. Zakłada ona m.in. zmianę niektórych regulacji dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego i finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku rozpatrzy dziś apelację pełnomocnika Leszka P., zwanego "wampirem z Bytowa", na wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, który uznał, że mężczyzna jest niebezpieczny i ma trafić do zamkniętego ośrodka szpitalnego. Zdaniem adwokata, skazany jest osobą, która nie stwarza już zagrożenia. Pod koniec roku Leszek P. zakończy odsiadywanie kary 25 lat więzienia za zabójstwo i gwałt.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą kontynuuje wizytę w Kazachstanie. Prezydent będzie gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego na wystawie EXPO. Towarzyszyć mu będzie premier Kazachstanu Bakytżan Sagintajew.

łówny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier ma przedstawić na konferencji prasowej kolejne dokumenty opisujące stanowisko UE ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (godz. 13). Zakończona w ubiegłym tygodniu trzecia runda rozmów nie przyniosła przełomu w żadnej z kluczowych spraw.

Brytyjski parlament rozpoczyna drugie czytanie ustawy uchylającej, która ma zapewnić ramy prawne dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wystąpienie ministra ds. wyjścia z UE Davida Davisa o godz. 10.30 czasu polskiego.

Historia

253 lata temu Stanisław Poniatowski został wybrany królem Polski przez szlachtę zgromadzoną na elekcji.

205 lat temu pod Borodino doszło do bitwy pomiędzy Wielką Armią Napoleona i wojskami rosyjskim dowodzonymi przez feldmarszałka Michaiła Kutuzowa; nierozstrzygnięte starcie, jedno z największych w kampanii 1812 r., nazywane jest w historiografii francuskiej bitwą pod Moskwą, a w polskiej bitwą pod Możajskiem. (205)

189 lat temu rozpoczęła się pierwsza edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne.

78 lat temu miała miejsce kapitulacja Westerplatte. Przez 7 dni ok. 200 żołnierzy WP pod dowództwem mjr. Sucharskiego i kpt. Dąbrowskiego bohatersko broniło placówki przed niemieckimi atakami z morza, lądu i powietrza.

69 lat temu Bundestag proklamował powstanie Republiki Federalnej Niemiec, składającej się z 11 krajów związków; na stolicę RFN wybrano Bonn.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć dziś rano 7 IX 2017