To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 14 stycznia 2016 r.

opublikowano: 14-01-2016, 08:06

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wiadomości ze spółek

Azoty, Grodno – Dziś rozpoczyna się głosowanie w drugiej parze półfinałowej pojedynku o tytuł Mistrza GPW. Spotkają się w nim Grupa Azoty i Grodno. W pierwszym półfinale pewnie zwyciężył CD Projekt, który pokonał CI Games w stosunku 66 do 34. Głosuj...

Magellan - Zarząd spółki ocenia, że wezwanie na 100% akcji ogłoszone przez Banca Farmafactoring (BFF) jest zgodne z interesem spółki i ma uzasadnienie biznesowe dla każdej ze stron, jednak zaproponowana cena 64,0 zł za akcję nie uwzględnia w sposób pełny potencjału wzrostu wartości spółki i nie odpowiada ona wartości godziwej firmy.

Mennica Polska – Spółka popisała umowę z Bankiem Republiki Kolumbii na dostawę monet. Wartość zamówienia to 16,9 mln USD (67 mln zł).

Rafako - E003B7 Sp. z o.o., spółka zależna Rafako, otrzymała zawiadomienie od Tauron Wytwarzanie o zaakceptowaniu umowy dotyczącej budowy bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III oraz zgodę gwarantów tj. PKO BP, PZU i Banku Gospodarstwa Krajowego na jej zawarcie, w związku z czym spełniły się wszystkie warunki zawieszające umowę.

Apator - Michał Sztabler, analityk Noble Securities, obniżył wycenę papierów emitenta z 35,00 zł do 33,10 zł, co daje 8,1-procentowy potencjał. Zalecenie spadło „akumuluj” do „trzymaj”.

KGHM – Koncern zaktualizował studium wykonalności projektu Ajax w Kanadzie. Więcej…

Trans Polonia - Spółka negocjuje ws. zakupu od podmiotów powiązanych z PKN Orlen 100 proc. udziałów czeskiej firmy Petrotrans. Spółka podpisała z funduszem Syntaxis II Luxembourg Capital umowę inwestycyjną zapewniającą możliwość finansowania przejęcia Petrotrans oraz Orlen Transport. Transakcje mają być finansowane także emisją akcji. Więcej…

Kalendarium spółek

SARE - Początek przyjmowania zapisów na akcje serii C w transzy małych i w transzy dużych inwestorów.

SANWIL - NWZA ws. ustalenia zasad wynagradzania członków RN

FLYPL - Dzień ustalenia prawa poboru akcji serii D

ADFORM - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2015 roku.

QUANTUM - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 6,50 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Quantum Qguar Sp. z o.o.

GLCOSMED - NWZA ws. zmiany statutu, zmian w składzie RN, podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii G, pozbawienia prawa poboru akcji serii G, upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego z możliwością pozbawienia prawa poboru w całości lub części za zgodą RN i in.

Kalendarium makroekonomiczne

14:00  Polska: Inflacja rdr Okres: grudzień. Poprzednia wartość: -0,6%. Prognoza: -0,5%.

Stany Zjednoczone: Michigan Sentyment Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 92,6 pkt. Prognoza: 93 pkt.

11:00 Handel zagraniczny (strefa euro) Okres: listopad. Poprzednia wartość: 24,1 mld EUR.

14:30  Stany Zjednoczone: Sprzedaż detaliczna m/m Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 0,2%. Prognoza: 0%.

14:30  Stany Zjednoczone: Sprzedaż detaliczna bez aut m/m Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 0,4%. Prognoza: 0,2%.

14:30  Stany Zjednoczone: PPI m/m Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 0,3%. Prognoza: -0,1%.

14:30  Stany Zjednoczone: PPI r/r Okres: grudzień. Poprzednia wartość: -1,1%. Prognoza: -1%

15:00 Fed Wystąpienie Williama Dudleya, szefa Fed z Nowego Jorku.

15:15  Stany Zjednoczone: Produkcja przemysłowa r/r Okres: grudzień. Poprzednia wartość: -0,6%. Prognoza: -0,2%.

Rynki

USA – Gwałtowne spadki na Wall Street

Polska – WIG20 kontynuuje odbicie, liderem energetyka

Surowce – Ropa najtańsza od 12 lat

W Polsce i na świecie

Dziś Sejm ma zająć się sprawozdaniem o projekcie zmian w ustawie o Policji, który ma wykonać wyrok TK z 2014 r. o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji.

W Brukseli konferencja prasowa przewodniczącego PE Martina Schulza (godz. 13). Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego (szef PE i przewodniczący frakcji) ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie przesunięcia terminu debaty na temat sytuacji w Polsce z 19 stycznia na 20 stycznia. W środę wstępnie zdecydowali o tym sekretarze generalni grup politycznych.

Także w Brukseli spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, którzy będą rozmawiać m.in. o realizacji programu pomocowego przez Grecję.

W stolicy Belgii konferencja prasowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego na temat jego działalności w 2015 r.

W Berlinie niezapowiadana wizyta przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w Berlinie. Juncker spotka się z kanclerz Angelą Merkel.

W Los Angeles ogłoszenie nominacji do tegorocznych nagród Oscara (godz. 14.30 czasu polskiego). Gala wręczenia statuetek zwycięzcom odbędzie się 28 lutego.

Historia

246 lat temu w Warszawie urodził się książę Adam Jerzy Czartoryski; mąż stanu, dyplomata, prezes Rządu Narodowego w czasie powstania listopadowego; działacz emigracyjny, jeden z prekursorów zjednoczonej Europy; pisarz, mecenas nauki i sztuki (zmarł 15 lipca 1861 roku).

23 lata temu na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Rugii zatonął prom "Jan Heweliusz"; w wyniku katastrofy zginęło 55 osób.

 11 lat temu Piotr Morawski i Simone Moro jako pierwsi stanęli na niezdobytym wówczas zimą himalajskim szczycie Shisha Pangma (8027 m).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy