To rozsądzi Amerykanów i Chińczyków (WYKRES DNIA)

Dolar kanadyjski ponownie zyskuje na sile wobec waluty australijskiej. To papierek lakmusowy kondycji dwóch najważniejszych obecnie gospodarek świata.

Dlaczego? Kanadyjczycy żyją z dostarczania surowców Amerykanom. W dużym stopniu korzystają więc na poprawie koniunktury w USA. Odwrotnie jest w przypadku Australijczyków. Ich kluczowym partnerem są Chiny. Twarde lądowanie gospodarki Państwa Środka byłoby więc dla nich wiadomością najgorszą z możliwych.

None
None

Kto w starciu gigantów będzie górą w najbliższym czasie? Wystarczy rzut oka na wykres. Po ponad trzech latach lepszej postawy powiązanego z gospodarką chińską dolara australijskiego, luty i marzec upłynął pod znakiem wzmocnienia „proamerykańskiego” dolara kanadyjskiego. Kurs układa się w formację klina wzrostowego, po którym zwykle następują spadki.


Notowania dolara australijskiego do kanadyjskiego, świece oznaczają okresy miesięczne. Ruch w górę oznacza wzmocnienie waluty australijskiej, ruch w dół to silniejszy dolar kanadyjski. Źródło: Stooq.pl

Wyjście dołem z technicznego punktu widzenia oznaczać może skokowe umocnienie waluty kanadyjskiej i osłabienie waluty australijskiej. Taki scenariusz byłby możliwy na przykład wtedy, gdyby inwestorzy zaczęli na poważnie obawiać się twardego lądowania Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane