Tona trefnego polskiego mięsa w Czechach

opublikowano: 25-02-2019, 15:19

Kolejny ładunek polskiej wołowiny, która może być zakażona salmonellą trafił do Czech. Tamtejsze służby weterynaryjne tropią ten transport. Nasze kontrolują mięso wwożone z południa.

- Polskie służby weterynaryjne poinformowały nas o kolejnych 1164 kg wołowiny, która trafiła na terytorium Republiki Czeskiej, a pochodziła z tej samej, zarażonej salmonellą partii, co mięso, jakie zidentyfikowano w zeszłym tygodniu – powiedział w czeskiej telewizji ČT24 Zbyněk Semerád, szef tamtejszej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (SVS).

Chodzi o 700 kg wołowiny z Polski, w których w środę, 20 lutego wykryto bakterie. Tym razem odbiorca skażonego salmonellą, pochodzącego z Zakładu Przemysłu Mięsnego Biernacki transportu była firma Alda Foods.

- Obecnie prowadzimy intensywne dochodzenie i staramy się wyśledzić, dokąd została kierowana ta wołowina – mówi Petr Vorlíček, rzecznik prasowy SVS.

Pod koniec zeszłego tygodnia skażone salmonellą polskie mięso znaleziono również na Słowacji. Chodziło o około 40 kg mięsa, które również pochodziło z tej samej partii, co wykryte wcześniej w Czechach zarażona polska wołowina.

Ministrowie rolnictwa obu państw –Miroslav Toman w Czechach i Gabriela Matečná na Słowacji –zdecydowali o wprowadzeniu kontroli importowanego zza północnej granicy mięsa. Rozpoczęły się one odpowiednio w czwartek (21 lutego) i w piątek (22 lutego).

Tymczasem, jak informuje Radio Zet nasza Inspekcja Weterynaryjna dostała zalecenie przeprowadzania kontroli mięsa wwożonego do Polski z Czech i ze Słowacji. Stacja dotarło do pisma, które w tej sprawie wysłał Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Pracownicy inspekcji mają dokładnie sprawdzać stan zwierząt, warunki transportu, znakowanie, robić badania na obecność salmonelli, a każda wykryta nieprawidłowość powinna być odnotowana i niezwłocznie przekazana do biura Głównego Lekarza Weterynarii.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy