Tonga po przerwaniu światłowodu od 11 dni bez szybkiego internetu

  • PAP
opublikowano: 31-01-2019, 18:36

Blisko 100 tys. mieszkańców Tonga, archipelagu ponad 1,5 tys. km na północny wschód od Nowej Zelandii, nie ma dostępu do Facebooka, YouTube'a i szybkiego internetu. Zapewniający to podmorski światłowód 20 stycznia został przerwany.

Szybkie połączenie internetowe utracono na ponad 170 tongijskich wyspach. Uniemożliwiło to m.in. międzynarodowe połączenia telefoniczne czy płatności kartą kredytową - pisze w czwartek "New York Times". W 11 dni od awarii przywrócono usługi telefoniczne, ale dostęp do sieci wciąż jest poważnie ograniczony.

Zapewnia go lokalny dostawca satelitarnych usług internetowych. Prędkość połączenia porównywalna jest jednak do tej z wykorzystaniem modemu telefonicznego i nie może być zapewniona wszystkim mieszkańcom polinezyjskiego archipelagu.

Z powodu ograniczonego dostępu do sieci władze Tonga zablokowały strony Facebooka i YouTube'a. Priorytetem jest przywrócenie funkcjonowania bankowości internetowej.

"Rozumiemy, że ludzie potrzebują Facebooka, ale nie możemy mówić o luksusie, kiedy jesteśmy zostawieni na wyspie bez żadnego jedzenia" - powiedział Piveni Piukala z firmy zarządzającej podmorskim światłowodem.

Przed siedzibą tongijskiego dostawcy internetu ustawiły się długie kolejki - relacjonuje "New York Times". Wielu mieszkańców Tonga bez szybkiego połączenia nie jest w stanie skontaktować się z bliskimi, pracującymi poza tymi wyspami na Pacyfiku. Awaria znacznie utrudnia również działalność przedsiębiorcom, w tym z branży turystycznej.

Według ekspertów zapewniający Królestwu Tonga szybki internet podmorski światłowód został prawdopodobnie przerwany w wielu miejscach przez kotwicę statku. Koszt jego naprawy szacuje się na ok. 1 mln USD, co stanowi spore wyzwanie dla tongijskiej gospodarki. Szybki internet ma jednak zostać przywrócony na archipelagu do końca weekendu. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu