Travelplanet tnie prowizje

opublikowano: 17-03-2019, 22:00

Multiagent obniża salonom zapłatę za sprzedaż ofert Itaki i Rainbowa. Pierwsze z biur jest bardzo niezadowolone.

Agenci sieci partnerskiej i franczyzowej Travelplanet.pl otrzymali informację, że od początku lutego prowizje za sprzedaż produktów Itaki i Rainbow zostają obniżone. Firma tłumaczy to problemami we współpracy z touroperatorami, poinformował portal waszaturystyka.pl.

Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbowa, przypuszcza, że Travelplanet
obniżył prowizje za sprzedaż jego ofert, żeby odbić sobie niższe opłaty od
touroperatora
Zobacz więcej

NACZYNIA POŁĄCZONE:

Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbowa, przypuszcza, że Travelplanet obniżył prowizje za sprzedaż jego ofert, żeby odbić sobie niższe opłaty od touroperatora Fot. ARC

— Nie komentujemy wewnętrznych rozliczeń — ucina Jarosław Kałucki, rzecznik Travelplanet.pl.

Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbowa, trzeciego pod względem przychodów touroperatora w Polsce, sądzi, że powodem są nowe warunki w prowizji wypłacanejprzez jego biuro multiagentowi.

— Zmieniliśmy warunki. Chcieliśmy uniknąć sytuacji z ubiegłego roku, gdy tak duża część oferty została sprzedana jako last minute, w której nasze marże są małe lub wręcz ujemne. Zaproponowaliśmy Travelplanet inną strukturę sprzedaży: firma zobowiązuje się do pewnego poziomu ofert sprzedanych nie w formule last minute, jako procent całej sprzedaży. Jeśli zrealizuje cel, zapłacimy prowizję na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Być może spółka uznała, że nie jest w stanie się z tego wywiązać i postanowiła „odbić” to sobie, obniżając prowizję, którą płaci agentom franczyzowym — mówi Grzegorz Baszczyński.

Zmiana podejścia Rainbow do sprzedaży last minute nie dziwi. W ubiegłym roku touroperator wydał kilkaset tysięcy złotych w związku z gwarancją najniższej ceny. Musiał oddać klientom pieniądze, bo wycieczki sprzedawane w sierpniu okazały się tańsze niż kupowane w promocji first minute. Jednak ruchem Travelplanet niemiło zdziwiony jest zarząd Itaki, największego biura podróży.

— Nie wprowadziliśmy żadnych zmian, przygotowaliśmy plan sprzedaży podobny do ubiegłorocznego, a Travelplanet nie traktujemy ani lepiej, ani gorzej od innych. Również zależy nam na sprzedaży first minute, ale tak było i w poprzednich latach, nie zmienialiśmy prowizji. Mamy żal, że nikt z Travelplanet się z nami nie skontaktował, a o sprawie dowiedzieliśmy się od agentów. W tym tygodniu spotykamy się w tej sprawie — mówi Piotr Henicz, wiceprezes Itaki.

Ma podejrzenia, dlaczego Travelplanet obniża prowizje za sprzedaż jego firmy.

— Niewykluczone, że firma dostała wyższe bonusy od konkurencji. Żeby je zdobyć, chce skierować sprzedaż na oferty innych biur — mówi Piotr Henicz.

Na pewno wyższej prowizji nie zaoferował TUI, drugi touroperator w Polsce, który również wykosztował się na zwroty w ramach gwarancji najniższej ceny — wydał ponad 1 mln zł.

— Umowę z Travelplanet zawarliśmy na identycznych warunkach co rok temu. Ubiegły rok był ciężki i nie sądzę, by inne biura chciały podwyższać prowizję — mówi Marcin Dymnicki, prezes TUI.

Travelplanet to jedna z dwóch głównych sieci multiagencyjnych, obok Wakacje.pl, z którymi od początku roku nie współpracuje TUI. Ma ponad 150 salonów sprzedaży, a Wakacje.pl — ponad 240.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy