Tremasow: Bank Rosji będzie nadal podwyższał stopy procentowe

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-04-2021, 13:23

Kirył Tremasow, jeden z czołowych przedstawicieli Banku Rosji potwierdził jednoznacznie, że władze monetarne rozważają kolejne podwyżki stóp procentowych, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Odpowiadający za politykę stóp w banku centralnym oficjel stwierdził, że decyzje uzależnione będą od dalszego przebiegu ścieżki inflacyjnej, która znalazła się na drodze szybkiego wzrostu. Od pewnego czasu utrzymuje się powyżej przyjętego przez bank centralny celu na poziomie 4 proc. w 2021 r.

W ubiegłym miesiącu władze Banku Rosji podniosły podstawową stopę procentową z rekordowo niskiego poziomu 4,25 proc. do 4,5 proc.

Najbliższe posiedzenie władz monetarnych zaplanowane jest na 23 kwietnia. Tremasow przyznał, że jest rozważane, jeśli nie podwyższenie to przynajmniej utrzymanie dotychczasowych stawek.

Na rynku spekuluje się natomiast, że wysoka inflacja oraz plany rządu związane ze zwiększeniem wydatków mogą skłonić Bank Rosji do podniesienia głównej stopy do 5,5 proc., a być może nawet 6 proc. w kolejnych miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane