Truskawki z Maroka wypierają krajowe - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-06-2005, 07:59

Truskawki z północnej Afryki wypierają nasze. Do Polski weszły chyłkiem, chowając się za plecami owoców z Chin. Mają jeden cel - opanować europejski rynek - pisze "Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska".

Truskawki z północnej Afryki wypierają nasze. Do Polski weszły chyłkiem, chowając się za plecami owoców z Chin. Mają jeden cel - opanować europejski rynek - pisze "Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska".

Dlaczego marokańskie owoce są tak groźne? Bo dojrzewają na wiele tygodni przed naszymi. Zanim polskie wykiełkują i pojawią się na międzynarodowych giełdach rolniczych, marokańskie już siedzą w przetwórniach. Stamtąd trafiają do jogurtów, soków i dżemów w całej Europie. Do tej pory tak było z naszymi owocami. Teraz polscy plantatorzy nie mają szans, by wcisnąć się na rynek. Dolnoślązacy już odczuli to na na własnej skórze - podaje dziennik.

"Nie wiem, czy nasze kłopoty są spowodowane uprawami w Chinach, czy w Maroko. Pewne jest, że w chłodniach leżą mrożonki z ubiegłego roku i nikt ich nie kupuje. Na nowe owoce nie ma już miejsca. Nie wiem, komu je sprzedamy" - twierdzi Stanisław Szulikowski ze spółdzielni Wiśniowy Sad w Miłocicach. Od siedemnastu lat prowadzi plantację i twierdzi, że tak złej sytuacji jeszcze nie było. "Teraz zarabiają tylko ci, którzy zdecydowali się na uprawę pod włókniną. Truskawki mają pod nią ciepło i wilgotno. Dobrze rosną. Są drogie także dlatego, że trzeba zatrudnić kogoś do ich ochrony" - przyznaje Szulikowski. "Za dwa tygodnie raptownie jednak potanieją. Rozpocznie się wysyp owoców na polach" - dodaje.

O tym, że sprawa truskawek jest poważna, przekonuje też atmosfera podczas marcowej dyskusji senackiej komisji do spraw Unii Europejskiej. Senatorów rozsierdziły prognozowane skutki Układu Eurośródziemnomorskiego zawartego między krajami Unii a Królestwem Maroka. Wynika z niego, że afrykańskie państwo, gospodarczo powiązane z Francją, uzyskało preferencje celne, licencyjne oraz ilościowe w sprawę eksportu swoich towarów do Europy - informuje "Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska".

W ciągu ostatnich czterech lat marokański eksport truskawkowy zwiększył się o 38 procent. Powodem jest cena - o 18 proc. niższa od europejskiej. W tym samym czasie zmniejszył się też polski eksport tego owocu. Za granicę wysyłamy dziś zaledwie 46 tys. ton rocznie. Jeszcze kilka lat temu sprzedawaliśmy ponad 70 tys. ton - czytamy w dzienniku. "Rząd złożył właśnie w Komisji Europejskiej wniosek o ochronę unijnego rynku truskawek" - twierdzi Małgorzata Książyk, rzecznik ministerstwa rolnictwa.  "Trzeba czekać na decyzję komitetu do spraw środków ochrony" - mówi "Słowu Polskiemu. Gazecie Wrocławskiej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane