Trzy tendencje z rynków surowcowych

Na fali sygnałów zbliżania się porozumienia handlowego oraz ustępowania obaw przed globalną recesją surowcowy indeks Bloomberg Commodity znalazł się w ubiegłym tygodniu o krok od wyjścia na sześciomiesięczny szczyt.

Jednak potem wpadł w głębszą korektę, a to może sugerować, że do dalszej poprawy koniunktury konieczne jest, by rozejm w konflikcie handlowym oraz ożywienie gospodarcze stały się faktem. Jakie inne czynniki — oprócz cyklu koniunkturalnego — zdecydują, w którą stronę podążą ceny poszczególnych surowców? O tym piszemy w najnowszym raporcie SpotDaty Research. Poniżej znajdziecie trzy wybrane sygnały i tendencje z ostatniego miesiąca.

1. Miedź potrzebuje przełomu w gospodarce

Poprawa nastawienia do aktywów cyklicznych, słabszy dolar i sygnały dochodzenia USA i Chin do porozumienia w sprawie handlu pozwoliły cenom rudego metalu odbić się z okolic 2,5-letniego dołka. Jednak w sytuacji słabości gospodarki Państwa Środka, największego konsumenta miedzi, niewiele wskazuje na trwałe ożywienie popytu na nią. Tylko w umiarkowanym stopniu ceny wsparły niepokoje społeczne w będącym kluczowym producentem Chile. Strajki już wcześniej były tam częste, a przy słabości popytu reakcja na obawy o podaż okazała się stłumiona. Warunkiem przełomu na rynku miedzi jest nadejście globalnego ożywienia, ocenia Richard Adkerson, dyrektor generalny koncernu Freeport-McMoRan.

2. Mięso najdroższe od 2013 r.

Nowa fala zwyżek cen wieprzowiny w kraju wypchnęła obliczany przez SpotDatę indeks cen mięsa najwyżej od sześciu lat. Wzmożony popyt na wieprzowinę zgłaszają zmagające się z epidemią ASF Chiny, gdzie według administracji USA jej produkcja w 2020 r. będzie o 36 proc. niższa niż w 2018 r. W pierwszych 9 miesiącach 2019 r. Chiny sprowadziły z UE prawie o połowę więcej tego mięsa niż rok wcześniej, jednak zdaniem krajowych banków potencjał umocnienia cen już się wyczerpuje (przemawia za tym sezonowe zmniejszenie popytu). Wyraźnie obniżyć powinny się ceny drobiu. Po zawarciu umowy o wolnym handlu z południowoamerykańską strefą Mercosur należy spodziewać się wzmożonego importu do UE konkurencyjnego wobec polskiego drobiu z Brazylii.

3. Tanie baterie zagrożeniem dla ropy

Ceny baterii litowo-jonowych, które jeszcze w 2010 r. sięgały 1200 USD za kWh, do 2024 r. spadną do 100 USD, pozwalając pojazdom elektrycznym bezpośrednio konkurować kosztowo ze spalinowymi, prognozuje Bloomberg Intelligence. Według ośrodka taki scenariusz oznaczałby spadek globalnego popytu na ropę o około 10 proc. i przecenę surowca nawet do 30 USD za baryłkę.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane