Trzy wykresy dla optymistów

Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI
opublikowano: 12-09-2019, 08:58

Ostatnie dane makro (np. te), jak i zachowanie rynku obligacji (i związane z tym sygnały tego modelu) dostarczyły sporo argumentów pesymistom. Ale optymiści też nie składają broni. Natknęliśmy się na trzy ciekawe wykresy, które sugerowałyby, że odbicie w gospodarkach jest tuż-tuż.

Przykładowo analitycy Topdown Charts sugerują, że postępujące cięcia stóp procentowych w USA i na całym świecie powinny już niebawem wyznaczyć dołek koniunktury, a potem wspomóc ożywienie. Poniższy wykres pokazuje, że liczba banków centralnych obniżających stopy o osiem miesięcy wyprzedza zachowanie globalnego wskaźnika PMI, choć trzeba przyznać, że ta zależność w jednych okresach była silniejsza, a w innych mocno się "rozjeżdżała".

Skoro o bankach centralnych i polityce monetarnej mowa, to tym tropem poszli też analitycy Nordea Banku. Sugerują, że tzw. impuls kredytowy w Chinach z 12-miesięcznym wyprzedzeniem decyduje o globalnym PMI. Z tej korelacji wynikałoby, że punkt przełomowy w gospodarkach powinien mieć miejsce w okolicach przełomu roku.


Impuls kredytowy zwykle jest definiowany jako zmiana wielkości zadłużenia sektora niefinansowego względem PKB.

Ta sama Nordea w innym miejscu sugeruje również, że znaczenie mają wahania rentowności chińskich obligacji 5-letnich, które przekładają się na koniunkturę z aż półtorarocznym (!) wyprzedzeniem. Wg tej zależności poprawa powinna być nawet szybsza.

Czy te wszystkie historyczne zależności faktycznie zapowiadają odbicie wskaźników makro w przewidywalnej przeszłości (które byłoby dobre dla akcji, a niekorzystne dla obligacji i zapewne też złota)? Pewności nie ma, zwłaszcza że każdej z opisanych zależności można by zarzucić różne niedoskonałości. Niemniej pokazują, że scenariusz recesja/bessa/kryzys nie jest jedynym uzasadnionym scenariuszem.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu