Czytasz dzięki

TSUE: państwa UE muszą ograniczyć inwigilację danych elektronicznych obywateli

  • PAP
opublikowano: 06-10-2020, 21:38

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wtorek, że nieograniczona masowa inwigilacja danych elektronicznych obywateli jest niezgodna z prawem i powinna być stosowana tylko przy wystąpieniu „poważnego zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

W takiej sytuacji pełny dostęp do danych elektronicznych obywateli powinien być ograniczony do okresu, który jest „absolutnie niezbędny”.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)
Zobacz więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) fot. Aleksiej Witwicki/FORUM

Jak zaznacza Reuters, orzeczenie jest wynikiem czterech spraw we Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii, w których rządy zdecydowały o rozszerzeniu narzędzi nadzoru elektronicznego w celu ochrony obywateli.

„Takiej ingerencji w prawa podstawowe muszą towarzyszyć skuteczne zabezpieczenia i kontrola sądu lub niezależnego organu administracyjnego” - orzekł TSUE cytowany przez agencję Reutera.

Sądy krajowe nie powinny brać pod uwagę informacji zebranych przez władze, które nie przestrzegają zasad określonych w orzeczeniu - zdecydował TSUE.

Trybunał pozostawił jednak swobodę interpretacji zasad wyrażonych w orzeczeniu, gdyż to do państw członkowskich UE należy określenie, co stanowi „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Zgodnie z orzeczeniem osoby podejrzane o udział w „działalności terrorystycznej” mogą być szpiegowane i śledzone online w czasie rzeczywistym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane