Tusk: Będzie spotkanie z Rostowskim i Pawlakiem ws. akcyzy paliwowej

PAP, PAL
29-05-2008, 13:26

Premier Donald Tusk zapowiedział w  czwartek, że będzie rozmawiał z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim na temat akcyzy na  paliwa. "Przewiduję już dzisiaj pierwsze spotkanie" - powiedział w czwartek Tusk.

"Będę rozmawiał i z ministrem Rostowskim i z ministrem Pawlakiem, także z szefami największych w Polsce spółek paliwowych, żeby zastanowić się, jak skutecznie zatrzymać groźbę drożyzny paliwowej" - zapowiedział.Dodał jednak, że wolałby, "żebyśmy nie budowali jakiegoś wrażenia, że znajdziemy w Polsce nagle złoty klucz do tego, że benzyna w Polsce - mimo, że nie mamy własnej ropy - będzie radykalnie tańsza niż gdzie indziej". "To jest fikcja. Nie ma takiej metody. Ale z całą pewnością nad akcyzą i marżą będziemy dyskutowali" - oświadczył. Premier podkreślił, że nie jest człowiekiem, który tylko dlatego, że pada pytanie o możliwości obniżki akcyzy, powie: "jutro mniejsza akcyza, pojutrze tańsze paliwo na stacjach benzynowych".

"To jest za poważna sprawa, muszę wiedzieć ile mniej pieniędzy z tego tytułu wpłynie do budżetu i czy to na pewno wpłynie na obniżenie cen paliwa na stacji benzynowej" - zaznaczył.

Tusk zapewniał, że będzie starał się przekonać swoich rozmówców, iż biorąc pod uwagę perspektywę wieloletnią trzeba zacząć "bardziej szanować nasze europejskie, rodzime źródła energii". "Będę z uporem maniaka wracał do naszej propozycji, aby z węgla, w tym z polskiego węgla uczynić bezpieczny środowiskowo, powoli na świecie powstają takie techniki, nośnik energii" - powiedział szef rządu. Z kolei premier Finlandii zaznaczył, że ma nadzieję, że w ramach UE nie zrodzi się konkurencja paliwowa pomiędzy krajami. W jego ocenie, obniżanie podatków na paliwo to "tylko i wyłącznie nabijanie to kasy producentom paliw".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, PAL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Tusk: Będzie spotkanie z Rostowskim i Pawlakiem ws. akcyzy paliwowej