Tusk ma rozmawiać z szefem Rady Europejskiej nt. unii energetycznej

PAP
opublikowano: 16-04-2014, 17:42

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy ma spotkać się 23 kwietnia w Brukseli z premierem Donaldem Tuskiem - wynika z opublikowanego w środę kalendarza szefa Rady. Jak wskazują źródła dyplomatyczne, tematem rozmowy ma być unia energetyczna.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w środę PAP, że "w najbliższych dniach planowane jest spotkanie pana premiera z Hermanem van Rompuyem". Natomiast - zastrzegła - sytuacja dotycząca Ukrainy jest tak dynamiczna, że nie może potwierdzić konkretnego dnia spotkania.

Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję wywołały dyskusję o zależności UE od dostaw rosyjskiego gazu. Zgodnie z postanowieniami marcowego szczytu UE Komisja Europejska ma przeanalizować bezpieczeństwo energetyczne Unii i w czerwcu przedstawić plan zmniejszenia zależności energetycznej wspólnoty.

Na początku kwietnia premier Donald Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.

Wymienione przez premiera filary mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE to: wspólne negocjowanie nowych kontraktów z zewnętrznymi dostawcami, wzmocniony mechanizm solidarności między państwami na wypadek odcięcia dostaw źródeł energii, dofinansowanie w maksymalnie dopuszczalnym stopniu rozbudowy infrastruktury energetycznej z unijnych pieniędzy, pełne wykorzystanie dostępnych w Europie źródeł paliw kopalnych, sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego także sąsiadom UE (przez wzmacnianie wspólnoty energetycznej).

Mają to być elementy stanowiska, jakie Polska będzie prezentować w ramach przygotowań do ogłoszenia w czerwcu przez Komisję Europejską kompleksowego planu zmniejszenia zależności energetycznej UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Tusk ma rozmawiać z szefem Rady Europejskiej nt. unii energetycznej