Czytasz dzięki

Tym będą żyły rynki

Krzysztof Kolany
opublikowano: 25-08-2019, 22:00

Poniedziałek

Dla rynków finansowych będzie to dzień „półwolny”. A to za sprawą Letniego Święta Bankowego w Wielkiej Brytanii, w efekcie którego z rynkowej gry zostanie wyłączone londyńskie City. Kalendarium makroekonomiczne także jest lekkie. Daniem dnia będzie sierpniowy odczyt niemieckiego indeksu IFO (10), który może potwierdzić coraz głębszą dekoniunkturę w największej gospodarce Europy. Z Ameryki dotrą do nas wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (14.30), będące główną miarą inwestycji przedsiębiorstw w USA. O 16 na scenie pojawi się John Bullard — jeden z największych fedowskich „gołębi”.

Wyniki: Asseco Poland, Play.

Wtorek

Dzień zaczniemy od finalnego odczytu PKB Niemiec za II kw. (8). Pierwotny odczyt pokazał spadek o 0,1 proc. kw/kw, co postawiło największą gospodarkę Europy na skraju recesji (zakładając, że obecny kwartał nie jest lepszy). Ze Stanów Zjednoczonych nadejdą dane o cenach mieszkań (15) oraz nastrojach konsumentów (16).

Wyniki: 11 bit, Mirbud, Sanok, Wirtualna Polska.

Środa

Tym razem warto zwrócić uwagę na indeks zaufania niemieckich konsumentów (8) stanowiących ostatnią zaporę przed regularną recesją u naszych zachodnich sąsiadów. Następnie (10) poznamy lipcowe statystyki podaży pieniądza w strefie euro. Dla rynku ropy jak zwykle istotny będzie comiesięczny raport o zapasach paliw (16.30).

Wyniki: Eurocash, Livechat, IMS, TS Games.

Czwartek

Poranne kalendarium pełne jest niezbyt istotnych danych makro. Ze statystycznego szumu warto wyłowić finalny odczyt PKB Francji (8.45), turecki bilans handlowy (9) oraz unijne wskaźniki koniunktury gospodarczej (11) dla strefy euro. Po lunchu przyjdzie czas na niemiecką inflację CPI (14) oraz pierwszą rewizję amerykańskiego PKB za II kw. (14.30). Dzień zamknie wieczorne wystąpienie szefowej Fedu z San Francisco Mary Daly (23.30).

Wyniki: CD Projekt, Cyfrowy Polsat, PZU, CI Games, Altus TFI i wielu innych.

Piątek

Zaczniemy od nocnej serii danych z Japonii: stopa bezrobocia, inflacja CPI, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Statystyki ze sklepów spłyną też z Niemiec i Norwegii (8) oraz Hiszpanii (9). Ważniejsza będzie jednak „dogrywka” z raportami o PKB. Pierwsze regularne odczyty pokażą urzędy statystyczne Węgier i Czech (9), Polski (10), Włoch (12) oraz Kanady (14.30). Drugim tematem będzie inflacja cenowa. Statystyki CPI za sierpień opublikują urzędy statystyczne Francji (8.45), Polski (10), Włoch (11) oraz Eurostat generujący dane dla całej UE i strefy euro (11). Z kolei Amerykanie pokażą ważny raport o dochodach i wydatkach za lipiec. To dokument o tyle ważny, że zawiera tzw. PCE core – czyli bazowy defaltor wydatków konsumpcyjnych będący ulubionym wskaźnikiem inflacyjnym Rezerwy Federalnej. Rynek spodziewa się stabilizacji dynamiki tego indeksu na poziomie 1,6 proc. r./r., a więc poniżej 2-procentowego celu inflacyjnego Fedu. Na koniec dnia dostaniemy finalny wynik sierpniowego indeksu nastrojów konsumentów z Uniwersytetu Michigan, którego wstępny odczyt tak mocno zaskoczył analityków (16). A na dobranoc cotygodniowy raport o liczbie wiertni w USA (19).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany

Polecane