U.S. Navy umie zamienić wodę morską w paliwo

opublikowano: 08-04-2014, 18:13

International Business Times donosi, że marynarka wojenna USA opracowała metodę zamiany wody morskiej w paliwo, którym można napędzać jej jednostki.

Według IBT, naukowcy z U.S. Naval Research Laboratory opracowali sposób pozyskania paliwa węglowodorowego z wody morskiej. Szacują, że jego cena wyniesie od 3 do 6 USD za galon.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Marynarka wojenna USA ma obecnie ok. 300 okrętów, z których tylko kilka lotniskowców i 72 okręty podwodne są napędzane energią atomową.

- To dla nas wielki krok milowy – powiedział wiceadmirał Philip Cullom. 

Przełom w pracach nad paliwem miał nastąpić, kiedy naukowcy znaleźli sposób na wydzielenie z wody morskiej dwutlenku węgla i wodoru. Oba gazy są następnie skraplane dzięki specjalnym konwerterom katalitycznym.

- Po raz pierwszy zdołaliśmy opracować technologię pozyskania dwutlenku węgla i wodoru z wody morskiej jednocześnie. To wielki przełom – powiedział dr. Heather Willauer, chemik, który spędził blisko dekadę przy realizacji projektu.

Ujawnił, że powstałe z wody morskiej paliwo nie wygląda i nie pachnie dużo inaczej od normalnego. 

- Opracowanie tak przełomowej technologii jak ta, zamiany wody morskiej w paliwo, jest czymś, co całkowicie zmienia sposób w który działamy, kiedy myślimy o logistyce, czy gotowości bojowej – powiedział wiceadmirał Cullom.

Kolejnym wyzwaniem dla U.S. Navy jest produkcja paliwa w ilościach przemysłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ibtimes.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / U.S. Navy umie zamienić wodę morską w paliwo