Uber może wycenić się wyżej niż Caterpillar, Morgan Stanley czy BlackRock

opublikowano: 26-04-2019, 07:25

Uber zamierza wycenić swoje akcje w IPO po 44-50 USD, wynika z ostatnich doniesień mediów. Oznacza to, że spółka, która przyznała niedawno iż może nigdy nie osiągnąć zysku, wycenia się wyżej niż niektóre blue chipy.

Gdyby doniesienia mediów potwierdziły się, oznaczałoby to, że Uber wycenia się nawet na 90 mld USD. To więcej niż wynosi wartość wielu znanych spółek, m.in. DowDuPont, General Electric czy Caterpillar, a w branży finansowej Morgan Stanley czy BlackRock. 
Uber chwali się rosnącymi dynamicznie przychodami, ale wciąż generuje pokaźne straty. W ubiegłym roku było to 1,85 mld USD. Spółka oferująca usługi parataksówkowe może bronić się jedynie tym, że wiele innych firm nowych technologii również jest w tej sytuacji. Mniejszy rywal Ubera, Lyft, który wszedł na giełdę w kwietniu, miał w ubiegłym roku 911 mln USD straty przy 2,1 mld USD przychodów.

Uber, Taxi
Zobacz więcej

Uber, Taxi Bloomberg

Aswath Damodaran, profesor z Uniwersytetu Nowego Jorku, ekspert w dziedzinie wyceniania spółek przyznaje, że ostatnie doniesienia o szacowanej wartości firm technologicznych budzą jego niepokój.

- Trochę jestem zaniepokojony Uberem wartym 100 mld USD – powiedział w CNBC. – Myślę, że zarówno Lyft, jak i Uber, walczą z przekształceniem wzrostu przychodów na zysk. Zatem wyceniamy na 100 mld USD spółkę, która wciąż nie ma gwarantującego rentowność modelu biznesowego. To straszne – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA , Uber