UBS: 2017 będzie rokiem europejskich giełd (WYKRES DNIA)

Spółki z paneuropejskiego indeksu Stoxx Europe 600 są tanie, jeśli wziąć poprawkę na długoterminowe wahania wyników finansowych, a to dla nich dobry znak, uważa Nick Nelson z banku UBS.

Wskaźnik cena/zysk, oczyszczony z długoterminowych wahań cyklicznych, dla indeksu Stoxx Europe 600
Zobacz więcej

Wskaźnik cena/zysk, oczyszczony z długoterminowych wahań cyklicznych, dla indeksu Stoxx Europe 600 Bloomberg

Według Nicka Nelsona w 2017 r. Stoxx Europe 600 zyska 10 proc., a przyczyni się do tego 12-procentowy wzrost zysków uwzględnionych w nim spółek, co będzie pierwszą ich poprawą od sześciu lat (w tym roku zyski spółek zapewne spadną o 2,4 proc.). Jego zdaniem o niskich wycenach europejskich spółek świadczy fakt, że oczyszczony z długoterminowych wahań cyklicznych wskaźnik cena/zysk dla Stoxx Europe 600 wynosi obecnie zaledwie 16, podczas gdy średnio w historii sięgał 21.

- W 2017 r. silnie zadziała efekt bazy. Z bardzo niskich pułapów odbijać się będą branże paliwowa i finansowa – zapowiadał Nick Nelson, szef strategii na europejskie rynki akcji w UBS, w rozmowie z Bloombergiem.

Według eksperta szwajcarskiego banku Stoxx Europe 600 zakończy przyszły rok na wysokości 360 punktów, co będzie oznaczało, że do wyrównania historycznego szczytu z 2015 r. zabraknie mu zwyżki o 15 proc. W 2018 r. dobra koniunktura zapewne się jednak skończy, a to przez ponowne spowolnienie gospodarcze, przewiduje Nick Nelson.


Wskaźnik cena/zysk, oczyszczony z długoterminowych wahań cyklicznych, dla indeksu Stoxx Europe 600. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy