Czytasz dzięki

Uchwała Antysmogowa: W Warszawie brakuje informacji

opublikowano: 24-05-2018, 22:00

Minęło już szećć miesięcy od przyjęcia Uchwały Antysmogowej dla województwa mazowieckiego.

Minęło już szećć miesięcy od przyjęcia Uchwały Antysmogowej dla województwa mazowieckiego. Jej zapisy mówią o konieczności wymiany „kopciuchów” do końca 2022 r. Okazuje się, że dzielnice Warszawy, poza nielicznymi wyjątkami, nie poinformowały mieszkańców o obowiązującym prawie. Warszawa Bez Smogu (WBS), antysmogowa inicjatywa wchodząca w skład Polskiego Alarmu Smogowego, zapytała urzędy dzielnicowe Warszawy, w jaki sposób poinformowały mieszkańców o konieczności wymiany kotłów na paliwa stałe, wymaganej przez uchwałę antysmogową.

Wawer i Włochy wykazały się największą skutecznością w informowaniu — wraz z decyzją o podatku od nieruchomości mieszkańcy tych dzielnic otrzymali oficjalny list o założeniach uchwały antysmogowej. Sześć dzielnic przekazało informacje o uchwale w gazetkach lokalnych lub podczas spotkań z mieszkańcami (Białołęka, Bielany, Mokotów, Rembertów, Wawer, Włochy), dzielnica Ursus powiadamia mieszkańców podczas kontroli urzędników w domach. Natomiast osiem dzielnic ograniczyło się jedynie do umieszczenia informacji na stronie internetowej.

Najgorzej wypadły: Śródmieście, Ochota, Praga Południe i Praga Północ, które nie podjęły żadnych samodzielnych działań informacyjnych.

— W roku wyborczym, gdy smog jest ważnym punktem w programach wszystkich partii, widać brak determinacji w realizacji konkretnych działań. Od 1 lipca nie będzie wolno palić wilgotnym drewnem, a mieszkańcy o tym nie wiedzą. Kominki i piece są w każdej dzielnicy, smog powróci za kilka miesięcy, a władze dzielnic będą twierdziły, że podejmują działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza — twierdzi Piotr Siergiej z WBS.

Warszawa Bez Smogu apeluje do władz dzielnic o zmianę nastawienia, licząc, że w nadchodzącym sezonie nie będzie w Warszawie właściciela kopciucha lub kominka nieświadomego obowiązującego go prawa.

14,5 tys. Tyle kopciuchów ws stolicy należałoby wymienić. Do tego można doliczyć kilkadziesiąt tysięcy kominków.

80 proc. Tyle zanieczyszczeń powietrza w Warszawie pochodzi z niskiej emisji — podaje Instytut Ochrony Środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane