Czytasz dzięki

Udana sesja na GPW

  • PAP
opublikowano: 27-06-2019, 17:50

W czwartek główne indeksy warszawskiej giełdy zwyżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę JSW, CD Projekt i mBank.

WIG20 na czwartkowym zamknięciu wzrósł 0,8 proc. do 2.335,13 pkt., WIG zwyżkował 0,7 proc. do 60.293,37 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,6 proc. do 4.097,98 pkt., a sWIG80 zyskał 1,0 proc. do 11.774,28 pkt.

WIG20 rozpoczął notowania w okolicach środowego zamknięcia, po czym wszedł w fazę zwyżkową do poziomu ok. 2.347 pkt., który osiągnął ok. godz. 10. Następnie rozpoczął fazę spadków, do której przyczyniły się m. in. spółki energetyczne, gdyż WIG-energia na półmetku sesji zyskiwał ok. 2 proc., by na czwartkowym zamknięciu odnotować 0,8-proc. spadek.

Polski indeks okazał się jednym z liderów regionu europejskiej części EMEA. Wzrosty panowały również na innych rynkach akcji regionu, przy czym oscylowały one od 0,1 proc. (Rosja) do 0,8 proc. (Węgry, Turcja).

Obroty na GPW wyniosły 821 mln zł, z czego 683 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

DAX zyskał 0,4 proc., a S&P500 zwyżkował 0,3 proc. o 17.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: JSW – o 7,2 proc., CD Projekt – o 2,7 proc. i mBank – o 2,3 proc. Zwyżkował również kurs PGNiG – o 0,2 proc.

W trakcie sesji PGNiG poinformował, że walne zgromadzenie spółki zgodziło się z rekomendacją zarządu, by z zysku osiągniętego w 2018 roku dywidenda na akcję wyniosła 0,18 zł, co oznacza, że po wypłaceniu zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy pozostała do wypłaty część dywidendy wynosi 0,11 zł na jedną akcję.

W gronie spółek z WIG20, których kursy akcji najbardziej straciły, były: Orange – spadek o 3,2 proc., PGE – o 1,7 proc. i PZU – o 0,3 proc.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Setanty – wzrost o 20,5 proc., PHN – o 16,1 proc. i Cherrypick Games – o 16,0 proc. Zwyżkowała także cena Hydrotoru – o 2,7 proc., Ciechu – o 1,4 proc. i Livechatu – o 0,3 proc.

Setanta poinformowała w środę w nocy, że podpisała porozumienie w sprawie połączenia z prowadzącą działalność wydawniczą na rynku gier komputerowych spółką All In! Games.

Cena PHN od tegorocznego minimum z końca maja zyskała ok. 30 proc.

Kurs Cherrypick Games, spółki z rynku NewConnect, zwyżkował w dwucyfrowym tempie po odnotowaniu 26 czerwca tegorocznego minimum, a ponadto w ciągu dwóch ostatnich sesji właściciela zmieniły akcje, stanowiące ok. 4,7 proc. kapitału zakładowego spółki.

Kurs Hydrotoru był najwyżej od stycznia 2019 roku, a obrót w wymiarze jednosesyjnym okazał się największy od 31 sierpnia 2015 roku.

W trakcie czwartkowej sesji Ciech podał, że odwołuje zwyczajne walne zgromadzenie ze względu na konieczność dokonania korekt w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2018 rok, które są następstwem utworzenia rezerwy i odpisu o łącznej wysokości ok. 65 mln zł.

Livechat poinformował podczas sesji, że zarząd chce, by spółka wypłaciła 0,54 zł zaliczkowej dywidendy na akcję za rok obrotowy 2018/2019.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje ZM Kania – spadek o 5,3 proc., mimo zwyżki o prawie 9 proc., jaką spółka odnotowała na półmetku czwartkowych notowań.

ZM Kania podały w trakcie czwartkowej sesji, że rozpoczęły proces poszukiwania dodatkowego finansowania kapitału obrotowego w formie pożyczki lub innej postaci w wysokości 25-50 mln zł. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane