Czytasz dzięki

UE: Komisja Europejska zaniepokojona ptasią grypą w Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-08-2005, 21:44

Europejska choć jest zaniepokojona pojawieniem się ptasiej grypy w azjatyckiej części Rosji, nie planuje zwiększenia unijnych zapasów szczepionki przeciw temu wirusowi - podała we wtorek wieczorem cytowana przez agencję CzTK anonimowa przedstawicielka Komisji. Dodała, że Bruksela bacznie obserwuje sytuację.

Europejska choć jest zaniepokojona pojawieniem się ptasiej grypy w azjatyckiej części Rosji, nie planuje zwiększenia unijnych zapasów szczepionki przeciw temu wirusowi - podała we wtorek wieczorem cytowana przez agencję CzTK anonimowa przedstawicielka Komisji. Dodała, że Bruksela bacznie obserwuje sytuację.

    We wtorek rano rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało, iż w ciągu 24 godzin na Uralu w rejonie Czelabińska na ptasią grypę padło co najmniej 497 ptaków.

    W oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa potwierdzono, że epidemię na fermach kurzych spowodował ten sam wirus - H5N1, który w ostatnim roku zdziesiątkował ptactwo w krajach Azji, powodując też śmierć ponad 60 ludzi.

    Według Reutera, zagrożone są hodowle drobiu w basenie Morza Czarnego, tzn. na Ukrainie i być może w Rumunii oraz Bułgarii.

    "Mamy bardzo dobry system wczesnego ostrzegania - powiedziała przedstawicielka UE, na którą powoływała się agencja CzTK. - W sytuacji wyjątkowej kraje członkowskie mogłyby podjąć właściwe działania. Jednak nie zwiększamy zapasów szczepionki. Jesteśmy przekonani, że mamy ich dosyć".

    Ptasia grypa, od 2003 r. nękająca kraje Azji Południowo-Wschodniej, spowodowała już na tym obszarze śmierć najmniej 61 osób, głównie w Wietnamie i Tajlandii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed pandemią tej choroby i szacuje, że może ona zabić nawet 50 milionów osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane