UE: nowi członkowie nie zabiorą pracy

Małgorzata Birnbaum
02-08-2001, 00:00

UE: nowi członkowie nie zabiorą pracy

Rozszerzenie UE nie będzie wiązało się z drastycznym pogorszeniem sytuacji na rynku pracy w RFN, wynika z raportu DIW — niemieckiego instytutu badań gospodarki. Wzrost zagranicznych pracowników o 1 pkt procentowy zwiększyłby ryzyko bezrobocia dla mieszkańców o 0,2 pkt.

Z wyliczeń instytutu wynika, że największy napływ mieszkańców z nowych krajów członkowskich osiągnie 300 tys. osób rocznie. Byłoby tak przy przyznaniu swobodnego przepływu siły roboczej wszystkim 10 państwom kandydującym już w 2002 roku. Jeżeli napływ pracowników będzie nieograniczony od 2005 lub nawet 2010 roku, a Rumunia i Bułgaria nie wejdą do UE w pierwszej turze, liczba osób przyjeżdżających do UE w poszukiwaniu pracy wyniesie 100 tys. osób rocznie.

Analitycy DIW zalecają nałożyć przejściowo na nowych członków niewielkie limity liczby osób, które będą mogły szukać pracy w UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UE: nowi członkowie nie zabiorą pracy