UE zakazuje importu drobiu z Rumunii i wzywa do przygotowań na wypadek pandemii ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 19:49

Państwa Unii Europejskiej powinny być przygotowane na ewentualność pandemii ptasiej grypy i zgromadzić zapasy leków antywirusowych - powiedział w czwartek unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu.

Państwa Unii Europejskiej powinny być przygotowane na ewentualność pandemii ptasiej grypy i zgromadzić zapasy leków antywirusowych - powiedział w czwartek unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu.

    "Nie chcemy siać paniki" - podkreślał Kyprianu, wzywając jednak kraje UE do zwiększenia "potencjału produkcji szczepionek" i przygotowania narodowych planów na wypadek wybuchu pandemii.

    W czwartek Komisja Europejska wprowadziła zakaz na import z Rumunii żywego drobiu, mięsa, produktów z ptactwa i piór z Rumunii, po tym jak w nocy ze środy na czwartek wirusa H5 ptasiej grypy stwierdzono u ptaków w tym kraju (chodzi o kaczkę i kurczę).

    Wcześniej KE poinformowała, że  ptasią grypę, której przypadki stwierdzono w Turcji, wywołała najgroźniejsza odmiana wirusa - H5N1 - niebezpieczna dla człowieka.

    "Na razie nie wiadomo, czy (w Rumunii) jest to ten sam wirus, wyniki testów będziemy znali jutro" - powiedział komisarz. Dodał jednak, że choć początkowo zakładano, iż ptaki w Rumunii zaraziły się jakąś inną mutacją wirusa H5, "obecnie można przyjąć wersję, że może to być ten sam wirus co w Turcji".

    Kyprianu podkreślił, że zainwestowanie w przygotowania na wypadek pandemii powinno się stać priorytetem dla wszystkich krajów członkowskich UE. W piątek specjalny Komitet ds. Łańcucha Żywieniowego podejmie konkretne środki prewencji mające zmniejszyć ryzyko przedostania się wirusa do drobiu w państwach UE.

    Komisja już w poniedziałek zakazała importu żywego drobiu, mięsa drobiowego, produktów z ptactwa i piór z Turcji.  Zakaz importu potrwa sześć miesięcy, po czym KE oceni, czy należy go przedłużyć. W czwartek zalecono także turystom udającym się do obu tych krajów zachowanie ostrożności i unikanie kontaktów z ptactwemdzikim i hodowlanym.

     Komisarz Kyprianu doradzał Europejczykom, szczególnie tym zajmującym się hodowlą drobiu, by zaszczepili się przeciwko zwykłej grypie.

    Zaznaczył, że choć dotychczas nie istnieją szczepionki przeciw ptasiej grypie, a jedynie zwykłej grypie, to są one "zalecane". "Trzymamy się zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), by szczepieniami objąć jak największy odsetek osób objętych ryzykiem" - powiedział Kyprianu.

    "Im więcej szczepionek, tym lepiej kraj członkowski będzie przygotowany na potencjalną pandemię" - dodał.

     Komisarz powiedział, że ze względu na podobieństwa pomiędzy wirusem ptasiej grypy w Turcji i na Syberii eksperci unijni biorą pod uwagę możliwość zarażenia się ptaków wędrownych. Dlatego konieczne jest zapobieganie kontaktom drobiu z ferm hodowlanych z dzikiem ptactwem.

    Ten problem - jak wyjaśnił Kyprianu - będzie jednym z tematów piątkowego nadzwyczajnego posiedzenie Komitetu ds. Łańcucha Żywieniowego. "UE ze swej strony prosi też kraje członkowskie o udzielenie Turcji i Rumunii wszelkiej pomocy naukowej" - dodał.

    Natomiast w przyszłym tygodniu w Londynie odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów zdrowia państw UE, poświęcone między innymi koordynacji dystrybucji szczepionek i leków antywirusowych między krajami UE w przypadku przeniesienia się wirusa na ludzi.

     Odmiana wirusa H5N1 zabiła w Azji od 2003 r. ponad 60 osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane