Ukraina: Tymoszenko żąda dymisji ministra i anulowania umowy gazowej z Rosją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 11:47

Partia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko zażądała w piątek od parlamentu zdymisjonowania ministra paliw i energetyki Iwana Płaczkowa oraz szefa Naftohazu Ołeksija Iwczenki. Żądanie zawarto w projekcie uchwały, przedłożonym w parlamencie.

Partia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko zażądała w piątek od parlamentu zdymisjonowania ministra paliw i energetyki Iwana Płaczkowa oraz szefa Naftohazu Ołeksija Iwczenki. Żądanie zawarto w projekcie uchwały, przedłożonym w parlamencie.

Blok Julii Tymoszenko chce także, by parlament anulował umowę gazową z Rosją oraz utworzył specjalną grupę ds. negocjacji gazowych z Azją Środkową.

Według ukraińskiego prawa parlament może doprowadzić do odwołania ministra przy poparciu 226 z ogólnej liczby 450 posłów; nie może jednak odwołać szefa Naftohazu, ponieważ nie jest on ministrem. 

Zdaniem większości ekspertów parlament nie może anulować umowy z Rosją, ponieważ jest to porozumienie gospodarcze, a nie międzyrządowe.

Julia Tymoszenko ostro skrytykowała w zeszłym tygodniu zawarte przez Rosję i Ukrainę porozumienie w sprawie cen gazu, nazywając je "nonsensownym" i "podstępnym". Zaapelowała o wszczęcie dochodzenia w sprawie umowy, która jej zdaniem jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.

Podpisane w zeszłą środę porozumienie zakłada, że średnia cena gazu na granicy rosyjsko-ukraińskiej wyniesie 95 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Rosyjski Gazprom będzie sprzedawać gaz po cenie 230 dolarów za tysiąc metrów sześciennych firmie Rosukrenergo, następnie rosyjski surowiec będzie mieszany z tańszym gazem pochodzącym z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu i dostarczany na Ukrainę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane