Unijne pieniądze bezpieczne na koncie

MATEUSZ STANKIEWICZ wspólnik w Orzeł Stankiewicz Kancelaria Radców Prawnych
opublikowano: 26-03-2015, 00:00

KOMENTARZ PRAWNIKA

Wprowadzonym w 2014 r. nowym przepisem Kodeksu postępowania cywilnego ustawodawca zdecydował, że pieniądze pochodzące z programów finansowanych z udziałem pieniędzy z Unii Europejskiej nie będą podlegały egzekucji komorniczej. Wyłączono zatem możliwość sięgania przez komorników do wierzytelności przysługujących dłużnikom wobec instytucji pośredniczących w postaci wypłat poszczególnych transz dofinansowań. Analogiczne uregulowania wprowadzono do postępowania egzekucyjnego w administracji.

Ustawodawca argumentował, że ewentualne zajęcie pieniędzy z Unii Europejskiej może uniemożliwić realizację projektu, a w konsekwencji doprowadzić do konieczności zwrotu uzyskanych funduszy najpierw przez beneficjenta, a w konsekwencji także przez Polskę. Ponadto, jak podkreślano, ochrona pieniędzy z funduszy europejskich miała sprzyjać realizacji wynikającej z przepisów unijnych zasady trwałości projektów.

Co jednak z pieniędzmi, które zostały już beneficjentom programów unijnych wypłacone i poprzez transfer bankowy znalazły się w jego dyspozycji? Czy pieniądze przekazane na rachunek bankowy beneficjenta nadal nie podlegają egzekucji pomimo faktu, że „mieszają” się z innymi środkami zgromadzonymi na tymże rachunku? Ponadto stanowią one w istocie wierzytelność posiadacza rachunku bankowego względem banku o wypłatę zgromadzonych środków, nie będąc przecież pieniędzmi fizycznie zgromadzonymi w banku.

Na kanwie tych rozważań doszło do sporu, który musiał zostać rozstrzygnięty przez Sąd Najwyższy, do czego doszło w niedawnej uchwale z 26 lutego 2015 r., III CZP 104/14. Wydane orzeczenie przesądza, że pieniądze z Unii Europejskiej nie podlegają zajęciu także po wpłaceniu na rachunek bankowy beneficjenta. Sąd w powyższej sprawie uznał argumenty dłużnika mówiące o możliwości łatwego rozpoznania źródeł wpłat na rachunek bankowy, co pozwala na ustalenie do jakiej kwoty na rachunku bankowym znajdują się pieniądze niepodlegające zajęciu. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest wymienione wprost w ustawie egzekwowanie wierzytelności powstałych w związku z realizacją projektu (np. roszczeń podwykonawców albo roszczeń instytucji pośredniczących o zwrot pieniędzy).

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zaprezentowane przez Sąd Najwyższy stanowisko na pewno zgodne jest z duchem ustawy, która chroni nie tylko pieniądze unijne, ale choćby też środki trwałe kupione za otrzymane fundusze w ramach realizacji projektu — nie mogą one bowiem również być przedmiotem egzekucji.

Na pewno jednak powyższe rozstrzygnięcie nie stanowi dobrej informacji dla wierzycieli oraz banków realizujących zajęcia. Już na pierwszy rzut oka bowiem dostrzec można problem związany z klasyfikacją wydatków — jak wykazać w razie wypłat z konta, na którym znajdują się „zmieszane” pieniądze unijne i środki własne beneficjenta, które z nich pozostały na rachunku? Kwestia ta będzie zapewne musiała być szczegółowo badana w toku każdego postępowania egzekucyjnego — wspomniana zmiana kodeksu postępowania cywilnego daje jednak dłużnikom nowe możliwości na obronę przed wierzycielami w toku egzekucji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATEUSZ STANKIEWICZ wspólnik w Orzeł Stankiewicz Kancelaria Radców Prawnych

Polecane