UOKiK ukarał za zmowę cenową wydawcę i dystrybutorów "Harry Pottera"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 12:53

Kary w łącznej wysokości ponad 1,6 mln zł nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) na wydawcę i dystrybutorów polskiej wersji "Harry?ego Pottera i Zakonu Feniksa", za ustalenie przez nich, że książka nie może być sprzedawana po cenie różniącej się więcej niż o 10 proc. od wydrukowanej na okładce - poinformował UOKiK w środę w komunikacie.

Kary w łącznej wysokości ponad 1,6 mln zł nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) na wydawcę i dystrybutorów polskiej wersji "Harry?ego Pottera i Zakonu Feniksa", za ustalenie przez nich, że książka nie może być sprzedawana po cenie różniącej się więcej niż o 10 proc. od wydrukowanej na okładce - poinformował UOKiK w środę w komunikacie.

    Zgodnie z ustaleniami Urzędu, w listopadzie 2003 roku  przedstawiciele spółki Harbor Point (mającej wyłączne prawa do wydawania książki "Harry Potter i Zakon Feniksa" w polskiej wersji językowej) oraz dystrybutorzy książki (EMPiK, Wikr, Ogólnopolski System Dystrybucji Wydawnictw-Azymut, Firma Księgarska Jacek Olesiejuk, DiSO oraz Wkra) podpisali oświadczenie, w którym zobowiązali się, że nie będą sprzedawać książki po cenie detalicznej różniącej się o więcej niż 10 proc. od wydrukowanej na okładce - w przypadku wydania w miękkiej oprawie było to 49 zł, w twardej zaś 59 zł.

     Jak wynika z komunikatu UOKiK, w późniejszym terminie pod oświadczeniem podpisały się także spółki Matras i Bertelsmann Media. W sumie udział dystrybutorów, którzy weszli w skład porozumienia, w sprzedaży piątego tomu "Harry?ego Pottera" przekroczył 80 proc. Jego sygnatariusze zadeklarowali również, że będą informować o ustaleniach swoich kontrahentów (księgarnie) i egzekwować od nich ich stosowanie.

    Materiał dowodowy, zebrany przez delegaturę Urzędu w Katowicach, wykazał, że uczestnicy porozumienia realizowali je w praktyce.

    "Spółka Harbor Point była informowana przez dystrybutorów o przypadkach sprzedaży książki po cenie niższej niż ustalona. Ponadto hurtownicy pisemnie bądź ustnie zobowiązywali księgarzy, by sprzedawali książkę w ustalonej wcześniej cenie" - podaje komunikat.

    Według UOKiK, bezpośrednim skutkiem działań uczestników porozumienia było przede wszystkim wyznaczenie minimalnych cen detalicznych, co spowodowało ograniczenie konkurencji, bowiem konsumenci zmuszeni byli do kupowania książki po cenie ustalonej przez uczestników porozumienia (dla porównania: wyższej o 20 proc. niż poprzednia pozycja w serii).

    W efekcie, prezes UOKiK uznał opisane działanie spółki Harbor Point oraz pozostałych uczestników zmowy za zabronione prawem porozumienie ograniczające konkurencję i nakazał zaniechanie jego stosowania. Na wydawcę i dystrybutorów zostały również nałożone kary pieniężne w łącznej wysokości ponad 1,6 mln zł (z tego na Harbor Point przypada 590 tys. zł).

    "Przy ustalaniu ich wymiaru wzięto pod uwagę z jednej strony funkcję prewencyjną i represyjną, z drugiej zaś fakt, że żaden z przedsiębiorców nie był do tej pory karany za złamanie prawa antymonopolowego" - głosi komunikat.

    Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje odwołanie od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane