UOKiK wszczął postępowanie ws. nałożenia kary na Vectrę w związku z zakupem spółki Multimedia

  • PAP
opublikowano: 01-12-2022, 10:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Vectra nie wykonała w pełni warunku nałożonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy zakupie spółki Multimedia Polska; Prezes Urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary finansowej na operatora - poinformował w czwartek UOKiK.

Jak wyjaśnił w komunikacie UOKiK, sprawa dotyczy decyzji z początku stycznia 2020 r., kiedy Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zgodził się na transakcję między operatorami telewizji kablowej i dostawcami internetu. Vectra mogła przejąć spółkę Multimedia Polska, musiała jednak spełnić warunek określony w decyzji. Dotyczył on 21 miejscowości i składał się z dwóch części. Urząd przypomniał, że pierwsza miała charakter strukturalny, czyli polegała na sprzedaży sieci w ośmiu miastach. W pozostałych 13 miejscowościach Vectra musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów.

Tomasz Chróstny, fot. Grzegorz Kawecki
Tomasz Chróstny, fot. Grzegorz Kawecki

Urząd wskazał, że Vectra wypełniła warunek dotyczący zmiany operatora przez abonentów, a także sprzedała sieć w Gorzowie Wielkopolskim oraz Pruszczu Gdańskim i Pogórzu. Natomiast nie sprzedała dotychczas sieci w Kwidzynie, Łowiczu, Ostródzie, Olsztynie i Stargardzie.

"Vectra dotychczas nie wykonała w pełni nałożonego warunku strukturalnego. Sprzedała sieć jedynie w trzech miastach. W pięciu pozostałych - wbrew wydanej decyzji - warunek nie został wykonany, co rodzi ryzyko ograniczenia konkurencji. Dlatego wszcząłem postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej na spółkę" – powiedział, cytowany w komunikacie, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kara może wynieść do 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji warunkowej. "Prezes Urzędu może także uchylić decyzję warunkową, jeżeli przedsiębiorcy nie spełniają nałożonych warunków" - zaznaczył urząd antymonopolowy.

Stanowisko spółki Vectra w tej sprawie:

„Do dziś Vectra wykonała zdecydowaną większość z nałożonych przez Prezesa UOKIK warunków, a niesprzedane jeszcze sieci stanowią jedynie nieznaczny procent aktywów Multimedia Polska.

Równocześnie Vectra wyszła naprzeciw oczekiwaniom Urzędu w zakresie zwiększenia konkurencyjności na lokalnych rynkach i rozpoczęła przebudowę swoich sieci do standardu FTTH (GPON). Pozwoli to na otwarcie sieci Vectry dla wszystkich zainteresowanych operatorów i zapewnienie klientom możliwości wyboru pomiędzy kilkoma dostawcami usług. Działania te stanowią dostosowaną do obecnych warunków rynkowych odpowiedź na podstawową przesłankę wydania decyzji warunkowej przez UOKiK.

Od blisko 3 lat na całej sieci Vectra, w tym na obszarze objętym postępowaniem, swoje usługi oferuje już operator Play. Nasze działania bezpośrednio odpowiadają na kwestie dotyczące możliwości korzystania przez klientów z usług więcej niż jednego dostawcy.

Pozostajemy do dyspozycji Urzędu. Z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa nie udzielamy dalszych szczegółowych informacji oraz nie komentujemy spekulacji medialnych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane