UOKiK wyraził zgodę na przejęcie Odlewni Zawiercie przez Meide Group

DI
opublikowano: 10-11-2021, 09:55

Przejęcie Odlewni Zawiercie przez Meide Group nie stanowi zagrożenia dla porządku, bezpieczeństwa i zdrowia publicznego - stwierdził UOKiK po pierwszym w historii postępowaniu w zakresie kontroli inwestycji, które przeszło do drugiego etapu, czyli było prowadzone jako postępowanie kontrolne.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi kontroli inwestycji, prezes UOKiK-u bada m.in. transakcje dotyczące nabycia, osiągnięcia znaczącego uczestnictwa lub nabycia dominacji nad podmiotami, których przedmiotem działalności jest wytwarzanie i sprzedaż broni i amunicji, a także wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Odlewnia Zawiercie posiada wymaganą prawem koncesję na wykonywanie tego rodzaju działalności.

Obowiązek zgłoszenia transakcji prezesowi UOKiK-u mają podmioty z siedzibą lub obywatelstwem (dla osób fizycznych) poza krajem członkowskim UE, EOG i OECD. Tak było w przypadku chińskiej spółki Meide Group, która zajmuje się działalnością w obszarze produkcji i sprzedaży produktów (łączników) wykorzystywanych w instalacjach przeciwpożarowych, wodnych i gazowych.

Postępowanie w tej sprawie było dwuetapowe ze względu na konieczność wnikliwego zbadania transakcji z punktu widzenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dokładna analiza nie wykazała takiego zagrożenia, dlatego prezes UOKiK-u nie wydał sprzeciwu wobec tej inwestycji.

- Postępowanie wykazało, że transakcja nie stanowi zagrożenia dla porządku bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego. Produkcja i sprzedaż wyrobów związanych z produkcją broni stanowi niewielki odsetek działalności Odlewni Zawiercie. Poprosiłem również o opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Aktywów Państwowych. Żaden z tych organów nie wskazał konkretnych zagrożeń, jakie miałyby się wiązać z tą transakcją - stwierdził w oświadczeniu prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Postępowanie w sprawie kontroli inwestycji jest podzielone na dwie fazy. Pierwszym etapem jest wstępne postępowanie sprawdzające, które służy rozdzieleniu spraw na proste i niewymagające dalszych czynności kontrolnych od bardziej skomplikowanych. W przypadku spraw zakończonych na tej fazie UOKiK wydaję decyzję o braku sprzeciwu. Do właściwego postępowania kontrolnego (faza druga) mogą być kierowane sprawy, które mogą powodować poważne zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego lub zdrowia publicznego.

Postępowanie dotyczące nabycia przez Meide Group dominacji nad Odlewnią Zawiercie było 11. dotyczącym kontroli inwestycji i pierwszym, które zostało przeszło do drugiego etapu, czyli było prowadzone jako postępowanie kontrolne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane