USA będą realizowały plan uwolnienia rezerw ropy

opublikowano: 29-11-2021, 20:47

Pomimo przeceny ropy w piątek USA będą realizować plan uwolnienia 50 mln baryłek surowca z rezerwy strategicznej, informuje Bloomberg.

- Nie zastanawiamy się nad tym ponownie – odpowiedziała dziennikarzom w poniedziałek na pytanie o reakcję na niedawną przecenę ropy sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki.

Bloomberg przypomina, że w ubiegłym tygodniu USA ogłosiły uwolnienie części rezerw strategicznych ropy w porozumieniu z kilkoma innymi państwami. Powodem była wówczas wysoka cena ropy, przekładająca się na wysokie ceny paliw i niechęć OPEC+ do szybszego zwiększania podaży surowca. W piątek doszło jednak do dużej przeceny ropy, o ok. 10 USD, w związku z obawami wywołanymi przez doniesienia o nowym wariancie koronawirusa.

Bloomberg zwraca uwagę, że w poniedziałek w CNBC doradca amerykańskiego Departamentu Stanu Amos Hochstein powiedział, że administracja Joe Bidena jest gotowa uwolnić jeszcze większość ilość ropy z rezerw jeśli okaże się to potrzebne.

- Chcemy zrobić coś, co będzie miało wpływ na rynek, a także dawało możliwość i elastyczność pozwalającą nam zrobić to ponownie – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane