USA: globalna nadwyżka ropy pozwala na szybsze odcięcie Iranu od rynku

opublikowano: 13-03-2019, 17:00

Amerykański Departament Stanu poinformował, że dzięki globalnej nadwyżce ropy możliwe jest przyspieszenie realizacji planu zredukowania eksportu irańskiej ropy do zera.

Brian Hook, specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu ds. Iranu powiedział podczas konferencji CERAWeek, że sankcje nałożone przez USA na Iran wyeliminowały z rynku ok. 1,5 mln baryłek dziennie irańskiej ropy i zmniejszyły wpływy tego państwa o ok. 10 mld USD od 2017 r.  

- Prezydent Donald Trump powiedział bardzo jasno, że potrzebujemy kampanii maksymalnej presji gospodarczej na Iran – powiedział Hook. - Ale jednocześnie nie chciał szoku, chciał zapewnienia stabilnego i dobrze zaopatrzonego rynku. To się nie zmieniło – dodał. 

Amerykański Urząd Informacji o Energii (EIA) prognozował, że globalna podaż ropy będzie przekraczać popyt w 2019 roku o 440 tys. baryłek dziennie.

- Kiedy mamy lepiej zaopatrzony rynek ropy pozwala nam to na przyspieszenie naszej drogi do zerowego eksportu irańskiej ropy. Ale wiemy też, że jest wiele zmiennych, które wpływają na dobrze zaopatrzony i stabilny rynek ropy – powiedział Hook.

Uczestnicy globalnego rynku ropy wypatrują sygnałów, które mogłyby wskazać, czy USA zdecydują się w maju na przedłużenie zwolnień z sankcji nałożonych na zakupy ropy w Iranie udzielonych jego ośmiu największym klientom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA , Iran