USA grożą ograniczeniem wiz dla indyjskiego sektora IT

PAP, DI
opublikowano: 20-06-2019, 15:38

USA przekazały Indiom, że rozważają znaczne ograniczenie wydawania wiz dla wysoko wykwalifikowanych pracowników z tego kraju.

Agencja Reutera podała w czwartek, powołując się na źródła w Waszyngtonie, że restrykcje wizowe są wymierzone nie tylko w Indie, ale i w państwa, które nałożyły na zagraniczne firmy obowiązek przechowywania wrażliwych danych finansowych na serwerach znajdujących się w tych krajach.

Celem takich regulacji, wprowadzonych przez Indie w ubiegłym roku, jest zachowanie sądowej kontroli nad danymi. W efekcie takie firmy jak Mastercard i Visa, które obsługują transakcje kartami płatniczymi, maja obowiązek przechowywania danych obywateli indyjskich tylko w Indiach.

Amerykańskie firmy mocno zabiegają o zmianę przepisów w innych państwach, szczególnie w Indiach, Chinach, Wietnamie i Indonezji. Ich zdaniem przepisy ograniczają swobodny przepływ danych przez granice krajów, hamując innowacje i podnosząc koszty firm.

Według agencji to lobby firm płatniczych ma stać za pomysłem ograniczenia wiz H-1B dla wysoko wykwalifikowanych pracowników indyjskiego sektora IT, wartego 150 mld dol. Ograniczenia najbardziej dotkną działające w USA firmy takie jak Tata Consultancy Services i Infosys. Amerykańskie firmy technologiczne z Doliny Krzemowej chętnie zatrudniają zagranicznych inżynierów i również korzystają z tego rodzaju wiz.

Obecnie nie ma „narodowościowego” limitu na wizy H-1B i ok. 70 proc. z 85 tys. przyznawanych każdego roku wiz otrzymują indyjscy inżynierowie. Nowy limit ma wynieść 10-15 proc. wszystkich wiz pracowniczych.

Groźba wprowadzenia ograniczeń wizowych to kolejne starcie w wojnie handlowej między USA i Indiami. W ostatnich miesiącach USA zdjęła ten kraj z listy uprzywilejowanych partnerów handlowych, a wcześniej wprowadziły podwyższone cła na indyjską stal i aluminium. Z kolei Indie odpowiedziały wyższymi taryfami na 28 produkty z USA.

Informacje Reutera o możliwych ograniczeniach wizowych pojawiły się na kilka dni przed wizytą sekretarza stanu Mike'a Pompeo w Indiach.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy