USA i Chiny wznowiły rozmowy ws.chińskich tekstyliów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-10-2005, 07:11

Stany Zjednoczone i Chiny wznowiły w  środę w Pekinie pozostające od miesięcy w impasie rozmowy w sprawie ograniczenia napływu chińskich tekstyliów na amerykański rynek.

Stany Zjednoczone i Chiny wznowiły w  środę w Pekinie pozostające od miesięcy w impasie rozmowy w sprawie ograniczenia napływu chińskich tekstyliów na amerykański rynek.

    Zdaniem waszyngtońskich kół, cytowanych przez agencję Reutera, porozumienie w tej kluczowej sprawie prawdopodobnie zostanie osiągnięte jeszcze przed końcem tygodnia. Przebywający obecnie w Genewie przedstawiciel administracji USA ds. handlu, Rob Portman zapowiedział we wtorek, iż jest gotów - "jeśli będzie trzeba" udać się do Pekinu w celu podpisania negocjowanego porozumienia.

    Wznowione obecnie w Pekinie rozmowy to już szósta - od kwietnia obecnego roku - tura rokowań amerykańsko-chińskich, poświęconych kwestii tekstyliów. Poprzednie zakończyły się fiaskiem.

    Import tekstyliów z Chin do USA w ciągu siedmiu pierwszych miesięcy tego roku wzrósł - w porównaniu z rokiem ubiegłym - o 75 procent a jego wartość wyniosła prawie 10,5 mld dol.- podaje agencja Reutera. Rząd USA wprowadził czasowe kwoty importowe na te artykuły, ograniczając skalę wzrostu importu niektórych wyrobówtekstylnych z Chin - zgodnie z przepisami Światowej Organizacji Handlu - do 7,5 proc. w skali roku aż do 2008 r.

    Nadal rośnie też nadwyżka chińska w obrotach z USA - w zeszłym roku osiągnęła rekordową wysokość 162 mld USD. W pierwszej połowie obecnego roku - jak wynika z zapowiedzi Waszyngtonu - amerykańskie ujemne saldo może być wyższe nawet o 32 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane