USA: inflacja nieco niższa niż zakładano

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 31-03-2023, 14:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według danych Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA) w lutym 2023 r. wydatki Amerykanów wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.

Fot. Paul Weaver/Unsplash

Mediana prognoz zakładała tymczasem zwyżkę rzędu 0,3 proc. po wzroście o 2,0 proc. miesiąc wcześniej po korekcie z 1,8 proc..

Z kolei dochody Amerykanów zwiększyły się o 0,3 proc. w porównaniu ze styczniem. W tym przypadku spodziewano się wartości na poziomie 0,2 proc. wobec 0,6 proc. w styczniu.

Natomiast kluczowa miara rocznej inflacji, która jest uważnie obserwowana przez Rezerwę Federalną, wskaźnik PCE core, który wyklucza poddające się dużej zmienności ceny żywności i energii, wyniósł w lutym 4,6 proc. w ciągu roku wobec 4,7 proc. miesiąc wcześniej.

W ujęciu miesięcznym PCE core wzrosła o 0,3 proc. po wzroście o 0,5 proc. w styczniu

Uwzględniając żywność i energię, wskaźnik inflacji skoczył o 5,0 proc. w lutym w porównaniu z poprzednim rokiem. Miesiąc wcześniej było to 5,3 proc. po korekcie z 5,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane