USA: inwestorzy wierzą, że koniec bessy jest blisko

Marek Druś
29-07-2002, 22:12

Amerykańskie giełdy rozpoczęły tydzień zdecydowanymi wzrostami głównych indeksów. Przebieg poniedziałkowej sesji wskazuje, że nie ma mowy o spontanicznej akcji kupujących, zachęconych znacznymi przecenami. Popyt rósł od początku do końca sesji uzyskując coraz większą przewagę. Rośnie przekonanie, że trwający 28 miesięcy ‘rynek niedźwiedzia’ dobiega końca.

O dobrych nastrojach panujących na Wall Street świadczy to, w jaki sposób inwestorzy potraktowali wiadomość o nieprawidłowym zaksięgowaniu ponad 1 mld USD przychodów przez Qwest, jednego z największych lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. Jeszcze na początku ubiegłego tygodnia wiadomość ta wywołałaby znaczną wyprzedaż. Tym razem tak się nie stało. Rynek spokojnie rósł. Akcje Qwest mimo przeceny w pierwszej fazie notowań wyraźnie na ich koniec drożały.

Wśród blue chipów z NYSE największym popytem cieszyły się akcje spółek branży finansowej, przede wszystkim J.P Morgan, który odrabia 14,8 proc. spadku z ubiegłego tygodnia.

Wyraźnie wzrosła cena akcji General Electric. W ubiegły piątek największy koncern świata poinformował o 'rozbiciu' na cztery podmioty swojego finansowego ramienia, GE Capital. W poniedziałek poinformowano również o wejściu do rady nadzorczej GE prezesa koncernu Johnson & Johnson Ralpha Larsena.

Rośnie cena papierów największej spółki ubezpieczeniowej świata, American International Group. Analitycy UBS Warburg wydali im rekomendację ‘zdecydowanie kupuj’ twierdząc, że obecnie rynek wycenia je zbyt nisko jak na prognozowany 14-15 proc. roczny wzrost zysków spółki w ciągu kilku najbliższych lat.

Wśród technologicznych blue chipów największym popytem cieszyły się papiery Hewlett-Packarda, IBM i Cisco Systems. Dwucyfrowe wzrosty kursów zanotowały papiery Motoroli, Amazon, Nortel Networks i największego amerykańskiego bankruta, WorldCom.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: inwestorzy wierzą, że koniec bessy jest blisko