USA nie uważają już Chin za manipulatora walutowego

opublikowano: 14-01-2020, 07:35

Amerykański Departament Skarbu wycofał się z nazywania Chin manipulatorem walutowym tuż przed zawarciem częściowej umowy handlowej, donosi Reuters.

Zmiana zapisu w półrocznym raporcie walutowym, którego publikację mocno opóźniono, jest zgodna z oczekiwaniami.

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że określenie Chin manipulatorem walutowym w sierpniu ubiegłego roku było zaskoczeniem, bo administracja zdecydowała się na to po raz pierwszy od 1994 roku. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin oskarżył Pekin o rozmyślne osłabianie juana i tworzenie w ten sposób przewagi konkurencyjnej. Stało się to krótko po tym jak o manipulację swoją walutą oskarżył Chiny prezydent Donald Trump.

W najnowszym raporcie walutowym Departament Skarbu poinformował, że w częściowej umowie handlowej Chiny zobowiązały się nie korzystać z „konkurencyjnej dewaluacji”. Mają także publikować dane odnośnie kursów wymiany i zewnętrznych bilansów.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że juan, notowany na początku września po 7,18 za dolara, zaczął umacniać się w październiku i notowany jest obecnie po ok. 6,93 za dolara.

- W tym kontekście Departament Skarbu uznał, że Chiny nie powinny być dłużej nazywane manipulatorem walutowym – głosi dokument. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy