USA: Nowe pieniądze na operację w Iraku, 230 mln USD dla sojuszników

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-05-2005, 12:44

Senat USA jednomyślnie zatwierdził we wtorek wieczorem dodatkowy preliminarz budżetowy na operacje w Iraku i Afganistanie w wysokości 82 miliardów dolarów.

Senat USA jednomyślnie zatwierdził we wtorek wieczorem dodatkowy preliminarz budżetowy na operacje w Iraku i Afganistanie w wysokości 82 miliardów dolarów.

    Preliminarz, uzgodniony wcześniej z Izbą Reprezentantów i zatwierdzony przez nią w zeszłym tygodniu 368 głosami przeciwko 58, przewiduje 230 mln dolarów na pomoc dla amerykańskich sojuszników w wojnie z terroryzmem, w tym dla Polski.

    Prezydent George W. Bush chciał otrzymać na ten cel od Kongresu 400 mln dolarów i z tej sumy obiecywał Polsce 100 mln dolarów. Kongresmani dali jednak więcej na potrzeby Pentagonu (75,9 mld dolarów, miliard więcej, niż prosił prezydent), a obcięli propozycje wydatków Departamentu Stanu, w tym na pomoc zagraniczną i działalność międzynarodową.

    Prezydent wyraził jednak zadowolenie z przyjęcia kompromisowej wersji preliminarza i zapowiedział, że ją podpisze.

    Senatorzy z ramienia opozycyjnej Partii Demokratycznej głosowali za ustawą budżetową, ale wyrazili rozczarowanie, iż Bush nie przedstawił w Kongresie długoterminowej oceny kosztów wojny w Iraku i nie podał, jak zamierza zwiększyć wpływy do budżetu, by nie powiększać i tak już wielkiego deficytu.

    "Nie powinniśmy w dalszym ciągu finansować wojny za pośrednictwem doraźnych preliminarzy nadzwyczajnych, przepuszczanych szybko przez Kongres, gdy naszym wojskom zaczyna brakować pieniędzy" - powiedział senator Robert Byrd, Demokrata z Zachodniej Wirginii.

    W nowej ustawie budżetowej Kongres zobowiązał Pentagon, aby przedstawił ocenę dalszych kosztów wojny, komunikując, ilu żołnierzy amerykańskich będzie trzeba zostawić w Iraku w roku przyszłym.

    Administracja Busha argumentuje, że przyszłe koszty wojny i liczebność kontyngentu wojsk USA w Iraku (obecnie około 138 tysięcy żołnierzy) będą zależeć od rozwoju sytuacji w tym kraju, a tego nie można przewidzieć.

    Z 75,9 mld dolarów, które w nowym preliminarzu otrzymuje Pentagon, na szkolenie irackich sił bezpieczeństwa przewidziano 5,7 mld dolarów. Senator Edward Kennedy, Demokrata z Massachusetts, nazwał tę pozycję "kluczowym elementem skutecznej strategii ustabilizowania Iraku i wycofania sił amerykańskich".

  Preliminarz zatwierdzony we wtorek jest piątym pakietem wydatków zgłoszonym w Kongresie przez administrację Busha w trybie nadzwyczajnym od czasu ataków terrorystycznych na USA z 11 września 2001 roku. Wraz z nim łączna suma wydatków na działania w Iraku i Afganistanie oraz walkę z terroryzmem przekroczy 300 miliardów dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane