USA: odczyt indeksu ISM najwyższy od 37 lat

ARŻ, Reuters
opublikowano: 01-04-2021, 16:59

Indeks aktywności przemysłowej w USA wzrósł w marcu do najwyższego poziomu od ponad 37 lat. To efekt potężnego wzrostu liczby nowych zamówień, pisze Reuters.

Instytut Zarządzania Zaopatrzeniem (ISM) podał w czwartek, że jego wskaźnik aktywności fabryk w kraju wzrósł z 60,8 w lutym do 64,7 w marcu. To najwyższy odczyt od grudnia 1983 roku.

Odczyt powyżej 50 wskazuje na wzrost produkcji, która stanowi 11,9% gospodarki USA. Ekonomiści ankietowani przez Reutera prognozowali wzrost indeksu do 61,3. Subindeks nowych zamówień wzrósł z 64,8 w lutym do 68 w marcu. To najwyższy odczyt od stycznia 2004 roku.

Oczekuje się, że w tym roku wzrost gospodarczy przyspieszy dzięki ogromnemu pakietowi bodźców fiskalnych o wartości 1,9 bln USD i ponownemu otwarciu gospodarki, które będzie możliwe dzięki przyspieszającemu programowi szczepień.

Aktualnie szacunki wskazują, że amerykański PKB mógł wzrosnąć w pierwszym kwartale nawet o 10 proc. w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane