Czytasz dzięki

USA: senatorzy żądają zwrotu przez Chiny 1,6 bln USD długu zaciągniętego ponad 100 lat temu

opublikowano: 14-08-2020, 08:10

Grupa republikańskich senatorów ogłosiła rezolucję wzywającą Chiny do zwrócenia Amerykanom ponad 1,6 bln USD z tytułu obligacji wyemitowanych ponad 100 lat temu, informuje Fox Business.

Autorką rezolucji jest senator Martha McSally.

- Chiny wielokrotnie nie honorowały swoich zobowiązań wobec Ameryki, zabierając amerykańskim rodzinom pieniądze i pracę – powiedziała senator ze stanu Arizona. – Cóż, to nadużycie właśnie się kończy. Rozliczamy Chiny z ich długu i za wypuszczenie koronawirusa w świat. Żądamy, aby Chiny zwróciły 1,6 bln USD, które są winne amerykańskim rodzinom – dodała.

Obligacje, których wykupienia domaga się McSally, miały być zabezpieczone złotem. Emitowała je Republika Chińska już w 1912 roku. Jej przywódcy uciekli na Tajwan po rewolucji zakończonej  przejęciem władzy w Chinach kontynentalnych przez komunistów w 1949 roku. Pekin sprzeciwia się uznawania Tajwanu za odrębny kraj, twierdząc iż jest częścią jednych Chin.

Fox Business przypomina, że w 1987 roku ówczesna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher zażądała od Chin zwrotu Brytyjczykom pożyczonych pieniędzy grożąc iż odetnie Pekinowi dostęp od rynków kapitałowych. Rząd Chin zgodził się wówczas na zwrot pieniędzy, ale chodziło o dużo niższą kwotę, wynoszącą 23,5 mln GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Fox Business

Polecane