USA: w październiku wzrosły wydatki konsumeckie

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 25-11-2020, 16:54

Wydatki gospodarstw domowych w USA wzrosły bardziej niż oczekiwano w październiku, podczas gdy dochody spadły, co wskazuje, że konsumenci mogą mieć mniej środków, aby dalej napędzać gospodarkę w obliczu rosnącej liczby przypadków koronawirusa i braku nowych bodźców fiskalnych.

Jak wynika ze środowego raportu Departamentu Handlu, wydatki konsumenckie wzrosły w październiku o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W tym samym okresie dochody gospodarstw domowy spadły o 0,7 proc.

Raport jest zgodny z wcześniejszymi danymi pokazującymi, że wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA nieoczekiwanie wzrosły drugi tydzień z rzędu, po raz pierwszy od lipca. Stopa oszczędności osobistych, która osiągnęła rekordowy poziom w kwietniu w wyniku wzrostu rządowych świadczeń socjalnych, spadła szósty miesiąc z rzędu do 13,6 proc., choć pozostaje podwyższona w porównaniu z poziomami sprzed pandemii.

Podczas gdy działalność wielu gałęzi gospodarki jest stłumiona, a Demokraci i Republikanie od miesięcy nie mogą wypracować porozumienia ws. nowych bodźców fiskalnych, oszczędności i odbudowujący się rynek pracy pomogły w odbiciu sprzedaży. Niedawny wzrost liczby przypadków koronawirusa zniechęca do wydatków, zwłaszcza na usługi, a nowe obostrzenia w niektórych stanach mogą przyspieszyć zwolnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane