USA zostaną największym eksporterem ropy

opublikowano: 26-04-2018, 10:12

Według analityków Citigroup, wiele wskazuje na to, w przyszłym roku Stany Zjednoczone prawdopodobnie wyprzedzą Arabię Saudyjską i zostaną największym światowym eksporterem ropy naftowej.

To rezultat korelacji dwóch odmiennych trendów. Pierwszym jest rosnąca do niespotykanych do tej pory poziomów produkcja surowca w USA, drugim systematyczne ograniczanie wydobycia przez kartel OPEC, w którym pierwsze skrzypce odgrywa Arabia Saudyjska. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

W efekcie, Stany Zjednoczone są na najlepszej drodze do zdobycia tytułu największego eksportera ropy i produktów ropopochodnych w 2019 r. – napisali specjaliści Citigroup w najnowszej analizie sytuacji na rynku "czarnego złota".

Według rządowych szacunków, amerykański eksport ropy naftowej i produktów ropopochodnych w zeszłym tygodniu wzrósł do rekordowych 8,3 mln baryłek dziennie. Tymczasem styczniowa produkcja (ostatnie oficjalne dane) w przypadku Arabii Saudyjskiej sięgała 9,3 mln baryłek dziennie, zaś rosyjskie dostawy wynosiły 7,4 mln baryłek.

Kontynuowanie wysiłków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę i jej sojuszników w celu ograniczenia produkcji i zmniejszenia globalnej nadpodaży pomogło podwyższyć notowania kontraktów na ropę do najwyższych poziomów od 2014 r. Doprowadziły jednak też do gwałtowny wzrostu produkcji ropy z łupków, w której prym wiodą Stany Zjednoczone, która systematycznie notuje nowe rekordy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA zostaną największym eksporterem ropy