Uwaga na pracę zdalną

  • Materiał partnera
opublikowano: 29-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przepisy dotyczące ochrony danych osobowych przynoszą kolejne wyzwania.

Michał Sztąberek, ekspert ochrony danych osobowych, prezes zarządu w iSecure Sp. z o.o.

Końcówka 2022 r. sprawia, że warto w dwóch słowach wspomnieć o tym, czego mogą spodziewać się - w nowym roku - administratorzy danych, a konkretniej ci pracodawcy, którzy dopuszczają pracę w formie zdalnej albo hybrydowej. Otóż ustawodawca postanowił uregulować w Kodeksie pracy (KP) zasady stosowania pracy zdalnej. Póki co wszelką wiedzę na ten temat możemy czerpać wyłącznie z projektu KP, niemniej daje nam to pewien obraz tego, czego możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości.

W niniejszym tekście chciałbym tylko zasygnalizować, że szykowane zmiany będą miały ścisły związek z ochroną danych osobowych. Zgodnie z projektem (w którym m.in. została zdefiniowana praca zdalna) pracodawca zostanie wyposażony w interesujące uprawnienie, a mianowicie będzie mógł przeprowadzać kontrole wykonywania pracy zdalnej w zakresie przestrzegania wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony informacji. Co za tym idzie - na potrzeby wykonywania pracy zdalnej pracodawca będzie musiał określić procedury ochrony danych osobowych oraz przeprowadzać, w miarę potrzeby, instruktaż i szkolenie w tym zakresie.

Jak widać, pojawia się tu (ale czy na pewno?) konieczność opracowania nowego dokumentu, który uzupełni istniejącą już dokumentację ochrony danych osobowych, stworzoną na potrzeby wdrożenia wymogów wynikających z RODO. Tyle że może się okazać, że pracodawcy wcale nie będą musieli tworzyć jakiejś zupełnie nowej procedury, a po prostu skorzystają z tego, co opracowali w czasach szalejącej pandemii, gdy i tak niektórzy ich pracownicy wykonywali obowiązki zdalnie. Oczywiście nie można wykluczyć (a bezpiecznie byłoby zakładać taki właśnie scenariusz), że zasady opracowane podczas „głębokiego COVID-u” wystarczy zaktualizować - tak, aby odpowiadały wymogom, które ostatecznie zobaczymy w KP. Niemniej należy trzymać rękę na pulsie i śledzić ostateczny kształt szykowanych w KP zmian dotyczących pracy zdalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane