Vindexus chce wypłacić wysoką dywidendę, nie wyklucza emisji akcji

ISBnews, Lesław Kretowicz
opublikowano: 08-12-2014, 10:56

Vindexus chce płacić coraz wyższą dywidendę i nie wyklucza emisji 1-2 mln akcji, poinformował agencję ISBnews prezes Jerzy Kulesza. Jego obaw nie budzi nowa ustawa o upadłości konsumenckiej, natomiast problemem może być likwidacja obowiązku meldunkowego.

"Decyzja o wypłacie 5 gr dywidendy za 2013 r. została bardzo pozytywnie odebrana przez rynek, więc chcemy, by za rok bieżący była większa. Mogę nawet powiedzieć, że znacznie większa. Spółka chce zostać spółką 'trwale' dywidendową" - powiedział Kulesza w rozmowie z ISBnews.

Prezes dodał, że kolejnym czynnikiem budowy wartości i zaufania do spółki może być emisja akcji dla nowych inwestorów. Taka decyzja została podjęta już pewien czas temu, ale dotąd nie została w całości wprowadzona w życie.

"Rozglądamy się po rynku i jeśli znajdzie się jakiś klient, to wyemitujemy 1-2 mln akcji, celem emisji jest zwiększenie płynności. Nie mamy sprecyzowanych oczekiwań co do inwestorów, więc może to być zarówno branżowy jak i finansowy" - wyjaśnił.

Kulesza zaznaczył, że na plany rozwoju Vindeksusa pewien wpływ mogą mieć nowe przepisy, które wkrótce wejdą w życie lub trwają nad nimi zaawansowane prace. Jedne wydają się pozytywne, inne natomiast mogą utrudnić funkcjonowanie firm z sektora windykacyjnego.

"Liczymy, że nowa ustawa o upadłości konsumenckiej będzie korzystna dla branży. Jeśli bowiem ta ustawa będzie dobrze funkcjonować, to będziemy mogli szybko dowiedzieć się o faktycznym stanie klienta, bez ponoszenia dodatkowych kosztów sądowych lub innych w celu ustalenia jego faktycznego stanu majątkowego, w pewnym sensie konsument sam podda się windykacji" - wskazał prezes.

"Kolejnym i to znacznie większym problemem, ale nie tylko dla nas, nie tylko dla całego sektora finansowego, ale dla funkcjonowania administracji państwowej i samorządowej będzie likwidacja obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2016 r. Trudno mi na dziś sobie wyobrazić w jaki sposób będzie można sprawdzić klienta w instytucji finansowej czy później odnaleźć ewentualnego dłużnika. Jest to spory problem, czego dowodem są kolejne przesunięcia terminu wejścia w życie tego przepisu." - podsumował Kulesza.

Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. została założona w 1995 roku i od początku związana jest z polskim rynkiem wierzytelności. Działalność spółki opiera się przede wszystkim na zakupie portfeli wierzytelności i dalszej ich egzekucji na własny rachunek oraz na windykacji na zlecenie. Przychody grupy w 2013 r. wyniosły 40,9 mln zł, a zysk netto 9,1 mln zł. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews, Lesław Kretowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vindexus chce wypłacić wysoką dywidendę, nie wyklucza emisji akcji