Visco: cyfrowe euro mogłoby działać w oparciu o platformę płatności natychmiastowych

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-01-2021, 13:09

Ignazio Visco, przedstawiciel władz Europejskiego Banku Centralnego stwierdził, że instytucja analizuje sposoby wykorzystania swojej platformy płatności natychmiastowych do wprowadzenia cyfrowego euro, informuje Reuters.

Ignazio Visco
Ignazio Visco
fot. Bloomberg

W jego opinii, zdygitalizowana wersja euro, kiedy ostatecznie zostanie uruchomiona, jeśli oczywiście do tego dojdzie, mogłaby działać w oparciu o TIPS, europejską infrastrukturę rozliczania płatności natychmiastowych opracowaną przez Bank Włoch jako uzupełnienie systemu Target EBC.

Trwają różne testy odnośnie zbadanie możliwości wykorzystania TIPS jako ewentualnego rozwiązania technicznego do wprowadzenia cyfrowego euro – wyjaśnił Visco.

Kierujący włoskim bankiem centralnym Visco podkreślił, że tak jak banknoty, cyfrowe euro dawałoby posiadaczom bezpośrednie roszczenie do banku centralnego, czyniąc je bezpieczniejszymi niż jakikolwiek depozyt w banku komercyjnym.

W samym EBC nie ma pełnej zgodności co do wprowadzenia cyfrowej waluty. O ile szefowa banku centralnego strefy euro Christine Lagarde ma nadzieję, że mogłoby do tego dojść w ciągu najbliższych pięciu lat, to Jens Weidmann, który stoi na czele Bundesbanku uważa, że uruchomienie cyfrowej waluty „byłoby ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i technicznym, a zatem wymagałoby czasu”. Nie jest jednak tajemnicą, że np. Niemcy są mocno przywiązane do normalnej gotówki w obiegu, a problemem nierzadko jest korzystanie nawet z kart płatniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane