Volkswagen zwiększa do 180 mld EUR plan wydatków

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 14-03-2023, 08:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największy europejski producent samochodów, koncern Volkswagen dokonał zmian w swoim pięcioletnim programie wydatków. Zwiększa udział projektów związanych z elektryfikacją, donosi Bloomberg.

Krisztian Bocsi/Bloomberg

Ogólne wydatki niemieckiego giganta zostały zwiększone o 13 proc. Tymczasem prawie 70 proc. inwestycji w połowie następnej dekady zostanie przeznaczone na pojazdy elektryczne i oprogramowanie. Wcześniej ich poziom szacowano na 56 proc.

Akumulatorowe priorytety

Do tej pory Volkswagen opóźniał określenie nowych celów inwestycyjnych uzasadniając opieszałość niejasnymi perspektywami związanymi z wojna na Ukrainie oraz wąskimi gardłami w dostawach.

Wśród głównych założeń planu inwestycyjnego znajduje się wzrost wydatków koncentrujących się na rozwoju i produkcji akumulatorów. Obejmują one sześć fabryk w Europie oraz zabezpieczenie surowców potrzebnych do budowy tej formy zasilania pojazdów. Volkswagen szacuje, że działalność w zakresie akumulatorów PowerCo do końca dekady wygeneruje sprzedaż na poziomie ponad 20 mld EUR.

Chińskie wyzwanie

Niemiecki producent stawia przy tym na rozwój w Chinach i USA, dwóch największych rynkach motoryzacyjnych, na których musi poprawić ofertę lokalnych modeli. Szczególnie w Państwie Środka gdzie ostatnio tracił udziały.

Zgodnie z prognozą z początku marca, tegoroczne przychody Volkswagena mają być o nawet 15 proc. wyższe niż w roku 2022 zaś zwroty operacyjne sięgnąć 8,5 proc. zakładając pełen portfel zamówień i lepszy dostęp do chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane