W Azji inwestorzy realizowali poniedziałkowe zyski

16-12-2003, 10:03

We wtorek azjatyckie indeksy straciły większość z wczorajszych wzrostów, wywołanych schwytaniem Saddama Husajna. Najsłabsze okazały się spółki związane z USA, którym zaszkodził słabszy dolar i złe wieści z amerykańskiego sektora detalicznego.

Wal-Mart, największa na świecie sieć detaliczna, rozczarowuje przedświąteczną sprzedażą. Spadkiem na te informacje zareagowały papiery japoński dostawców detalisty. Potaniały akcje Matsushita Electric, Sanyo Electric i Funai Electric. Taniały też akcje japońskich eksporterów, którym nie sprzyja coraz silniejszy jen. Spadkom znowu przewodziły koncerny motoryzacyjne, na czele z Hondą, która aż 90 proc. zysku operacyjnego wypracowuje w USA.

Do spadku koreańskiego Kospi przyczyniły się spółki z grupy LG. Wierzyciele walczącego o przetrwanie LG Card, chcą by przedstawiciele grupy wsparli emitenta kart kredytowych. Akcje LG Card potaniały o 15 proc., bo spółka w tym tygodniu sprzedaje akcje własne na parkiecie. LG Investment & Securities stracił 12 proc., a LG Electronics i LG Chem o 7 proc.

W Hongkongu spadkom przewodził bank BOC Hong Kong. Bank of China, jego główny udziałowiec sprzedał 10 proc. kapitału spółki po cenie o 12 proc. niższym od rynkowego. BOC potaniał o blisko 10 proc.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W Azji inwestorzy realizowali poniedziałkowe zyski