W Azji niewielkie wzrosty, w Tokio drożeli eksporterzy

opublikowano: 2007-10-09 08:29

Na giełdach Azji panowały we wtorek dobre nastroje. W Tokio była to dopiero pierwsza sesja tygodnia, co pozwoliło z opóźnieniem zdyskontować dobre dane makro podane w piątek w USA.    

Na zamknięciu Nikkei rósł o 0,6 proc., a Topix o 0,2 proc. Japońscy inwestorzy kupowali akcje eksporterów. W piątek giełdy w USA poprawiły rekordy po danych wskazujących na lepszą niż oceniano sytuację na amerykańskim rynku pracy.

Zwiększa to szansę na utrzymanie konsumpcji na wysokim poziomie. Na giełdzie w Tokio w górę poszły kursy m.in. najmocniej uzależnionych od koniunktury w USA spółek Honda Motor i Nintendo. Cenę akcji Nintendo podbijała dodatkowo wczorajsza informacja The New York Post, według której japoński producent konsol do gier nie nadążą z zaspokojeniem popytu przed sezonem zakupów świątecznych.

Taniały akcje spółek surowcowych i naftowych. W poniedziałek taniały metale, cena ropy spadła o prawie 3 proc., poniżej 80 USD. W dół poszły notowania japońskich spółek naftowych: Inpex Holdings i Japan Petroleum Exploration, a także Sumitomo i Nippon Mining Holdings, największych krajowych producentów niklu i miedzi.

Na pozostałych rynkach regionu niewielką przewagę miał popyt. Giełda w Seulu zakończyła sesję zwyżką o mniej niż 0,1 proc. Równie niewielkim wzrostem zakończyła się pierwsza część sesji na giełdzie w Hongkongu. Niewielka zwyżka notowana była także krótko przed zamknięciem sesji w Szanghaju.
MD