Czytasz dzięki

W B+R firmy wolą utarte ścieżki

opublikowano: 25-06-2020, 22:00

Piętą achillesową przedsiębiorstw znad Wisły są niski poziom komercjalizacji technologii i słaba współpraca ze światem nauki.

Komisja Europejska (KE) opublikowała kolejną edycję Europejskiego Rankingu Innowacyjności. Już drugi rok z rzędu Unia Europejska (UE) wyprzedza Stany Zjednoczone w kreowaniu nowatorskich rozwiązań, ale nadal pozostaje w tyle za azjatyckimi konkurentami — Japonią i Koreą Południową.

— Najbardziej innowacyjnym krajem w Europie jest Szwecja. W dalszej kolejności są Finlandia, Dania i Holandia. Natomiast Polska nie poprawiła swojej zeszłorocznej pozycji i wciąż zajmuje czwarte miejsce od końca — mówi Przemysław Gabrysiak, ekspert ds. innowacji i dotacji unijnych w Ayming Polska.

Zwraca uwagę, że państwa członkowskie są dzielone w rankingu na cztery grupy: liderów innowacji, silnych, umiarkowanych i słabych innowatorów.

— Luksemburg, wcześniej silny innowator, dołączył do grona liderów innowacji, a Portugalia, wcześniej umiarkowany innowator, stała się silnym innowatorem. W tej konkurencji swoją pozycję obroniła Estonia. Ten status osiągnęła również w ubiegłym roku jako pierwszy z krajów, który razem z Polską wstąpił do UE w 2004 r. — zaznacza Przemysław Gabrysiak.

Zauważa, że nasz kraj znalazł się w gronie umiarkowanych innowatorów razem z Włochami, Grecją i Hiszpanią, ale wyprzedził Rumunię, Bułgarię i o włos Chorwację.

— Przed nami uplasowały się inne państwa regionu: Czechy, Słowacja, Litwa i Łotwa — wylicza ekspert z Ayming Polska.

Jego zdaniem słabą stroną rodzimych firm jest nadal niski poziom komercjalizacji technologii. Wiele do życzenia pozostawia również współpraca z przedstawicielami nauki i biznesu.

— Działania rządu, w tym m.in. utworzenie grupy Polskiego Funduszu Rozwoju czy Sieci Badawczej Łukasiewicz, na razie nie wpłynęły znacząco na badane przez KE wskaźniki. Najważniejszym krokiem do budowania systemu innowacyjności w Polsce są zachęty podatkowe, w tym ulga B+R i IP Box. Są one bardzo atrakcyjnym wsparciem dla firm, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową — ocenia Przemysław Gabrysiak.

Nie ma jednak wątpliwości, że zachęty podatkowe nie są wystarczające w tworzeniu skutecznej polityki innowacyjnej kraju.

— Konieczne są działania o charakterze systemowym, w tym m.in. wzmocnienie współpracy nauki z biznesem, zapewnienie stabilności i przewidywalności polityki podatkowej, a także wprowadzenie ułatwień prawnych, które umożliwią komercjalizację nowych rozwiązań — podkreśla Przemysław Gabrysiak.

KE co roku publikuje ranking porównujący państwa członkowskie UE oraz Islandię, Izrael, Macedonię Północną, Norwegię, Serbię, Szwajcarię, Turcję i Ukrainę pod względem innowacyjności. Zawiera on analizę mocnych i słabych stron krajowych systemów badań i rozwoju.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane