Czytasz dzięki

W czwartek spotkanie ekspertów UE z władzami Chin w sprawie tekstyliów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-08-2005, 17:07

Na czwartek zaplanowano spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej z władzami chińskimi w związku z przekroczeniem przez Chiny przewidzianych przez UE na 2005 rok kwot importowych w kilku kategoriach tekstyliów, m.in. swetrów, spodni i koszul.

Na czwartek zaplanowano spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej z władzami chińskimi w związku z przekroczeniem przez Chiny przewidzianych przez UE na 2005 rok kwot importowych w kilku kategoriach tekstyliów, m.in. swetrów, spodni i koszul.

    Grupa unijnych ekspertów ma wyjechać do Chin w środę. W Pekinie przedstawiciele KE spotkają się z chińskim ministrem ds. handlu.  "Spróbujemy znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiednie w tej chwili" - powiedziała rzeczniczka KE na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli.

    W związku z przekroczeniem przez Chiny określonych w porozumieniu kwot miliony tekstyliów chińskich zalegają w europejskich portach.

    "Prawie 58,6 mln swetrów, 16,5 mln męskich spodni i ponad 270 tys. koszul pochodzących z Chin zostało zablokowanych 20 sierpnia w portach europejskich, gdy Bruksela zatrzymała przywóz tych produktów po przekroczeniu przez Chiny kwot przewidzianych na ten rok" - podały we wtorek władze francuskie.

    Przed wyjazdem przedstawicieli KE do Pekinu w środę rano w Brukseli ma się odbyć spotkanie w ramach komitetu, który zajmuje się tą problematyką - podało źródło w KE.

    "Spotkanie to na być czysto informacyjne. Chodzi o wymianę informacji przed misją w Pekinie" - dodało to źródło. Być może z tego powodu zaplanowane na czwartek spotkanie komitetu zostanie przesunięte na piątek albo na początek przyszłego tygodnia.

    Nieoficjalnie w Brukseli mówi się, że porozumienie UE z Chinami może być trudne, gdyż   wśród państw członkowskich są rozbieżności w sprawie negocjacji z władzami chińskimi. Jeden z urzędników, cytowany przez wtorkowy "Financial Times", zaapelował do krajów UE "o solidarność i pragmatyzm".

    Dodał, że Komisja być może będzie chciała zaproponować władzom chińskim większą "elastyczność", np. przeniesienie na ten rok części kwot zaproponowanych na przyszły bądź pewne przesunięcia jeśli chodzi o poszczególne rodzaje tekstyliów.

    Władze francuskie poinformowały, że 5,9 mln swetrów, 1,2 mln par spodni i prawie 80 tys. koszul importowanych z Chin i przeznaczonych na rynek francuski czeka na granicach europejskich.

    Jeśli chodzi o tekstylia przeznaczone na rynek hiszpański, w europejskich portach jest zablokowanych 15,9 mln swetrów, ponad milion par spodni, prawie 17 tys. koszul. Na wjazd do Niemiec czeka prawie 10 mln swetrów, 2,8 mln par spodni i prawie 90 tys. koszul.

    Po swetrach, spodniach i koszulach w poniedziałek Chiny przekroczyły kwoty importowe przewidziane na 2005 rok w trzech kolejnych kategoriach produktów tekstylnych: T-shirtach, bieliźnie (biustonosze) i produktach lnianych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane